Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. július 14. 12:31 Közélet

Rettentő meleg az idei nyár, bár Magyarországon ezt épp kevésbé érezzük

Dél-Európában a következő napokban Cerberus, majd a Charon hőhullámok hoznak 40 Celsius-fok feletti kánikulát, miközben bolygó egészén sosem volt olyan meleg az időjárás, mint a múlt hétfő óta eltelt tíz napban. A rendkívüli hőség Magyarországot kevésbé érinti, a következő napokban az ország középső részén számíthatunk a szokásosnál néhány fokkal melegebb időre.

  • Valószínűleg 125 ezer éve nem volt olyan meleg a Földön, mint amilyet a július eleji globális rekordsorozat alatt mértek a meteorológusok.

Miért fontos ez? A rendkívüli meleg nem csak az emberek tűrőképességét teszi próbára, hanem jellemzően szárazsággal, tűzvészekkel és gazdasági következményekkel is jár, a napokban például a rizs és a pamut világpiaci kínálatának szűkülését jelezték előre a termelők. Eközben egyre valószínűbbé válik a másfél Celsius-fokos felmelegedési küszöb közeljövőbeli elérése.

  • Magyarországon is érzékelhetők forróbbá váló nyári időjárás következményei, bár még csak néhány nap jutott idén az igazi hőségből, a mentőszolgálat korábbi évekre visszamenő adatai világosan szemléltetik, hogy a meleg érdemi stresszhatást gyakorol az emberekre.

Tágabb kontextus: már több aggasztó rekord megdőlt az idén az utóbbi másfél hét melegén kívül.

  • Az előző hónap fél Celsius-fokkal melegebb volt az 1991 és 2020 közötti átlagnál, így az idei június lépett a 2019. évi helyébe átlaghőmérsékleti csúcstartóként. A szélsőségesen meleg időjárás alapvetően Északnyugat-Európában, Kanada bizonyos részein, az Egyesült Államokban, Mexikóban, Ázsiában és Kelet-Ausztráliában volt tapasztalható.
  • Az Antarktisz jegének kiterjedése a megfigyelések kezdete óta nem volt olyan alacsony, mint idén júniusban. A jégtakaró átlagos méretétől 17 százalékkal maradt el a júniusi adat, amivel megdőlt a 2022 azonos időszakában mért negatív csúcs.
  • Az Észak-Atlanti térségben 1,1 Celsius-fokkal melegebb volt az óceán vízfelszínének hőmérséklete az 1982 óta tartó mérések átlagánál június közepén: a 22,8 Celsius-fokos vízhőmérséklet rekordként könyvelhető el.

Mi várható? A második félévben El Niño klimatológiai jelenség felerősödése várható, ami átlagosan további 0,2 Celsius-fokos felmelegedéssel járhat. Valószínű továbbá, hogy nem csak a június, hanem az egész év rekordmeleg lesz, több elemzés szerint is erre van inkább esély, mintsem a szomorú csúcsdöntés elmaradására.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz El Niño próbára teszi a gazdaság tűrőképességétHosszú távon áradásokat, szárazságot, a halállomány csökkenését, valamint a trópusi betegségek terjedését okozhatja.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet éghajlatváltozás hőség kánikula melegrekord Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2025. január 24. 15:43 Közélet

Továbbra is azzal büszkélkedik a kormány, hogy jól jár, aki jól keres

Nem mindegy, hogy szja-visszatérítés vagy állampapír-kamatfizetés, igaz, a szlogen is megváltozott a 2022-es újraindításról a mostani repülőrajtra.

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Torontáli Zoltán
2025. január 24. 06:09 Közélet, Vállalat

Kezd látszani, hogy milyen cégeket támogat majd a kormány repülőrajtos programja

Nem a nagyobb segítségre szorulók felhozása, sokkal inkább az lehet a most indult Demján Sándor 1+1 alprogram célja, hogy a jók még jobbak legyenek.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 24. 13:34 Világ

Újra sorban állás jöhet a német határokon

Egy hónap múlva kiderül, ki vezeti a következő négy évben a német kormányt. A legesélyesebb jelölt, Friedrich Merz visszaállítaná a határellenőrzést.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.