A magyar kormányfő a spanyol radikálisoktól várja az európai jobboldali fordulatot, a centristák ellenben Spanyolország „melonizációjától” tartanak a Vox előretörése miatt.
Mi történt? Orbán Viktor a jobboldal sikerét hozó spanyol tartományi választás után a Karmelitában fogadta Santiago Abascalt, a populista/radikális/új jobboldali párt, a Vox elnökét. Erdogan törökországi győzelme után a markánsan jobboldali európai fordulat hívei újabb reményt kaptak.
Jobboldali együttműködés: A Fidesz és a Vox vezetői korábban is rendszeresen egyeztettek, most megerősítették együttműködésüket.
Mondások:
- Orbán: „Szeretnénk, ha Európában is lenne egy jobboldali fordulat.” Spanyolországot mindig is „fontos országnak tartottuk, amelynek döntő szava van az európai ügyekben.”
- Abascal: „Az ideológiai diszkrimináció az igazi veszély az európai egységre. Ma Magyarország és Lengyelország vannak soron, de bármikor más országokat is pellengérre állíthatnak a brüsszeli bürokraták” – utalt többek között a magyar EU-elnökség elleni kezdeményezésre.
Választási előretörés: A spanyol tartományi választásokon a középjobbos Néppárt (PP) nyert nagyot, de a Vox is javított: megduplázta a szavazatszámát, és országosan a harmadik legnagyobb párt lett. Öt tartományban a PP velük lép várhatóan koalícióra.
Mi várható? A szocialistáknak kudarcot jelentő eredmény után Pedro Sànchez kormányfő előrehozta júliusra a parlamenti választást.
- A PP egyértelmű győzelemre áll, a közvélemény-kutatók most 33 százalékot mérnek nekik. A szocialisták 23 százalékon állnak, a Vox pedig 15 százalékkal következik.
Lesz jobboldali egység? A PP elkerülné az együttműködést a centrista szavazók által elutasított Vox-szal, de az arányos spanyol választási rendszerben koalíciós kényszerben lesznek. Ha nem lépnek nagykoalícióra a szocialistákkal, csak a Vox marad számukra.
Európai kitekintés: A Vox előretörését Orbán mellett Franciaországban Le Pen, Olaszországban Salvini is örömmel fogadta. Utóbbi abban bízik, hogy a PP és a Vox esetleges közeledése európai szinten is összehozhatja a széttöredezett jobboldal pártcsaládjait, az EPP-t, az ECR-t és az ID-t.
Az európai jobboldali internacionálénak ugyanakkor komoly akadályai vannak.
- Ehhez jobbrább kellene tolódnia az Európai Néppártnak, ami a legnagyobb pártszövetség egységét veszélyeztetné, miközben a jobboldali tömbök egy sor kérdésben távol vannak egymástól az Oroszországhoz való viszonytól a tőlük is jobbra állókkal való viszonyig.
- Az európai centrumtól marginalizálódó Orbán Viktornak egy ilyen forgatókönyv azonban nagy nyereséget jelentene.