Ha az Országgyűlés is megszavazza azt a napokban közzétett törvényjavaslatot, ami a hazai fúrt kutak jogi helyzetét rendezné, 2024-től jöhet a kútamnesztia: a sekélyebb, engedély nélkül létesített kutak egy része mentesülne az engedélykötelezettség alól, és újakat is így lehetne létesíteni.
A törvényjavaslat kifejezetten a családi házak, a háztáji gazdaság vízigénye kielégítésének könnyítésére irányul:
- a 2024. január 1. előtt engedély nélkül létesített, ötven méternél nem mélyebb és az első vízzáró réteget nem érintő háztartási kutakat nem kell engedélyeztetni, se bejelenteni,
- amennyiben ezek vízkészlet-védelmi szempontból nem érzékeny területen találhatóak, ezeken a területeken ugyanis a háztartási kutak fúrása bejelentésköteles lesz.
- És mennyiségi korlát vonatkozik majd a vízfogyasztásra, ami évi maximum 500 köbméter lesz.
A cél az ívóvízhez való közvetlen hozzáférés elősegítése a javaslat indoklása szerint, másrészt közvetetten azáltal, hogy a ingatlantulajdonosok nem a vezetékes, hanem a kútból nyert vízzel locsolják a kertjeiket.
Előzmények: A kerti kutak létesítése 1996 óta engedélyköteles, ezelőtt viszont a laza szabályozás miatt nagyon sok kút létesült, és maradt használatban engedély nélkül. A Fidesz-kormányok többször is nekifutottak a terület szabályozásának, de eddig nem sikerült a helyzetet rendezni.
- Az új törvényjavaslat megjelenése előtt az idei év végéig lehetett volna engedélyeztetni a kutakat, jövőre pedig már bírságot kellett volna fizetni.
- 2017-ben Áder János köztársasági elnök azért kifogásolt egy hasonló tartalmú törvénytervezetet, mert az szerinte veszélyeztette a felszín alatti vízkészletet, és az Alkotmánybíróságon a szabályozás nem is ment át.
Az új szabályozásban újdonság, hogy a vízügyi hatóságnak augusztus végéig létre kéne hoznia egy ún. vízkészlet-védelmi országtérképet, ami meghatározná, hogy hol nem veszélyeztetnék a kutak az országos vízkészletet.
- Ez azt a problémát is kezelné, hogy mivel egyes becslések szerint országosan több százezer engedély nélkül létesült kút van, nem volt reális, hogy ellenőrizzék az engedélyszerzést.
Igen, de: Környezetvédelmi civil szervezetek korábban azzal kritizálták a kútamnesztiát, hogy a fúrt kutak megkönnyítik a szennyezőanyagok leszivárgását a mélyebb vízrétegekbe.
- Illetve amellett érveltek, hogy az engedélykötelesség szükséges ahhoz, hogy csak szakszerű módon jöhessen létre kutak.