Újabb intézkedésekkel ösztönözné a vendégmunkások hazai foglalkoztatását a kormány
Előmozdítaná a kormány a vendégmunkások magyarországi alkalmazását, a honlapján közzétett törvénytervezet szerint, ezért külön törvényben határozná meg a vendégmunkások magyarországi foglalkoztatásának szabályozási kereteit.
“A beruházások fenntarthatósága, a versenyképesség megőrzése érdekében szükséges a vendégmunkások foglalkoztatása”, mivel “az esetlegesen rendelkezésre álló munkaerő lokálisan szétszórt, vagy képzettség tekintetében nem megfelelő” a törvénytervezethez csatolt hatásvizsgálat alapján, amiről a magyar sajtóban a Hvg.hu számolt be először.
A megszavazása esetén novembertől életbe lépő törvény részletezi az EU-n kívülről érkezők esetében a magyarországi tartózkodás és munkavállalás feltételeit.
Egyszerűsítené a vendégmunkások tartózkodási engedélyeinek ügyintézését a kormány stratégiai partnereinek, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházást megvalósítóknak, és a Kiemelt Exportőr Partnerségi Programban részt vevő munkáltatóknak.
Lehetővé tenné az olyan összevont engedély kiadását, ami legfeljebb két évnyi munkavállalási célú tartózkodást is lehetővé tenne, amit egyszer egy évvel még meg is lehetne hosszabbítani.
Miniszteri szintű döntésekhez kötné annak meghatározását, hogy milyen országokból, milyen szakmákban, és milyen létszámban jöhetnének Magyarországra dolgozni.
Ugyanakkor azt a kitételt is tartalmazza, hogy a vendégmunkás nem kaphat letelepedési engedélyt, és családtagja sem kaphat tartózkodási engedélyt.
Felülnézet: 2015 óta folyamatosan növekszik a Magyarországon dolgozó nem uniós tagállamokból származó munkavállalók száma, és a kormány több intézkedével is egyszerűsítette az EU-n kívüli, főként kelet-ázsiai külföldiek itthoni munkavállalását.
Számokban: A KSH Portfolio.hu-nak küldött adatai alapján 2022-ben 70 ezer vendégmunkás dolgozott az országban, ami egy év alatt 20%-os növekedést jelentett, de egyes becslések szerint 2023 elején már 100 ezerre is felmehetett ez a szám.
Az elmúlt időszakban a legnagyobb számban ukrán, szerb, fülöp-szigeteki és vietnami munkavállalók érkeztek.
Mi várható? Orbán Viktor miniszterelnök márciusban azt mondta, a következő egy-két évben 500 ezer új munkavállalóra van szükség itthon.
Habár szerinte az új munkahelyeket elsődlegesen “belső tartalékokból” tervezik feltölteni, a magyarországi munkaerőpiacban már nincsenek ekkora tartalékok, ahogy azt Scharle Ágota munkagazdász kifejtette a G7 Podcastban.
Így marad a vendégmunkások számának növelése: egyesszámítások szerint akár 300 ezer vendégmunkásra is szükség lenne az 500 ezres szám eléréséhez.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.