Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. május 2. 15:02 Élet, Közélet

13 milliárd euróhoz juthat hozzá Magyarország, ha Orbán Viktor jól tárgyal

Johannes Hahn költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztos Budapesten találkozik Orbán Viktorral, Varga Mihállyal, Varga Judittal és Navracsics Tiborral a hivatalos program szerint. A tét a befagyasztott uniós források – részleges – felszabadítása.

Miért pont most? A magyar kormány és az Európai Bizottság (EB) között technikai megállapodás született az igazságügyi reformcsomagról. A módosítót a kormány benyújtotta a Parlamentnek.

Amennyiben a megszavazott csomagot jóváhagyja majd az EB is, mintegy 13 milliárd eurónyi kohéziós forrást kezdhet el lehívni Magyarország. 

Marad még akadály: A jogállamisági eljárásban blokkolt források még így sem szabadulnak fel. 

A magyar kormány még be sem nyújtotta azt az összeférhetetlenségi szabályozást, amit az EB a közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatban elvár – noha a kuratóriumban ülő miniszterek már lemondtak tagságukról.

Ez lenne a feltétele annak is, hogy a magyar diákok részt vehessenek az Erasmus-programban, a magyar alapítványi egyetemek pedig a Horizont Európában.

Ráadásul a lengyel példa mutatja, hogy egy technikai megállapodás még nem minden esetben jelenti az uniós megállapodást és a források megérkezését.

A mérleg most: Civilek értékelése szerint per pillanat a 27 szupermérföldkő, vagyis alapvető fontosságú feltétel közül a magyar kormány

  • 13-at teljesített,
  • 7-et részben teljesített,
  • 7-et pedig nem teljesített.

Minderről részletes táblázat olvasható itt, a Magyar Helsinki Bizottság honlapján.  

Ha megelőlegezzük a 4 részből álló igazságügyi reformcsomag kipipálását, még mindig marad pár szupermérföldkő az egyáltalán nem teljesített kategóriából. (Más kérdés, hogy a részben teljesített kategóriákra az EB rábólint-e majd.)

Az Országgyűlés előtt lévő salátatörvénynek része egy másik alapfeltétel, a vagyonnyilatkozatok elektronikus benyújtásának szabályozása is. Ha erre is rábólint majd az EB, akkor egész pontosan 3 marad:

  • a vagyonkezelő alapítványok szabályozása és az összeférhetetlenségi problémák megoldása,
  • egy Nemzeti Korrupcióellenes Stratégia felmutatása,
  • és egy szemléletformáló kampány indítása az egészségügyi hálapénzről.

Egy másik feltételrendszer, az EU-s Alapjogi Charta hatékony alkalmazását és végrehajtását megkövetelő horizontális feljogosító 5 feltételből eddig négyet nem teljesített a magyar kormány. Ennek is része a vagyonkezelő alapítványok jogi rendezése, de benne van egy menedékjogi reform is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKözelebb került a kormány az uniós források megszerzéséhez, de maradt még bőven tennivalójaFelpörögtek a héten az események, de a még teljesítendő feltételek között vannak olyanok, amelyekkel a kormány korábban erősen szembehelyezkedett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Közélet európai bizottság uniós források uniós költségvetés Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Jandó Zoltán
2024. október 7. 15:00 Adat, Élet

Kettészakította az országot a minimálbér-emelés és a bevásárlóturizmus

Durván 70 milliárd forinttal többet hagytak a vásárlók a boltokban, mint egy éve, de a növekedés keleten volt jóval nagyobb ütemű.

Jandó Zoltán
2024. október 3. 04:42 Adat, Élet

Adóparadicsom a focisták számára Magyarország

Még Monacónál is kedvezőbb adózási feltételeket teremtett a kormány a hazai futballban. Ennek is köszönhetően versenyezhet a Fradi már nyugat-európai klubokkal is játékosokért.

G7.hu
2024. október 1. 18:34 Élet

Tulajdonos lett a Telex a G7-ben

A Telex kiadója, a Van Másik Zrt. 49 százalékos tulajdonrészt szerzett a G7 kiadójában hétfőn.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.