Megkezdte a következő gigatender előkészítését az állami kommunikációs feladatokat összefogó Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH). Ez azt jelenti, hogy kimerült, vagy legalábbis belátható időn belül ki fog merülni az előző hasonló megállapodás 90 milliárdos keretösszege. Pedig azt a szerződést alig több mint egy éve, tavaly júniusban írták alá.
Korábban már írtunk róla, hogy a hivatal életre hívása óta az állami kommunikációs megrendeléseket központosítva kezelik. A rendszer úgy működik, hogy a hivatal bizonyos időközönként kiír egy több 10 milliárdos gigatendert általános kommunikációs feladatokra. Ezen kiválasztanak néhány céget, amelyekkel kötnek egy keretszerződést, és egészen a megállapodásban szereplő keretösszeg kimerüléséig csak ők kaphatnak megbízást a konkrét kommunikációs munkákra. Azaz, ha egy állami cég a Puskás Stadion építését akarja hirdetni, vagy egy minisztériumnak van néhány 10 milliárdja propaganda-plakátokra, akkor ők ezt jelzik az NKOH felé, amely egy második közbeszerzési körben már csak a gigatenderen kiválasztott cégek között hirdeti meg a munkát.
Már ha egyáltalán van, akik között meghirdeti. A legutóbbi megállapodásból ugyanis a gigatenderen nyertes három – kivétel nélkül kormányközeliként kezelt – cégcsoport közül kettőt kizártak. Így
tavaly június óta egyáltalán nem volt verseny az állami kommunikációs megrendelésekért,
lényegében teljesen monopolizálódott a piac, és minden megbízást a Mészáros Lőrincet is megszégyenítő üzleti sikereket elérő Balásy Gyula ügynökségei kaptak.
Ezt a legutóbbi megállapodást – amiből már csak Balásyéknak jutott pénz – 30 milliárdos keretösszeggel írták alá, de úgy, hogy a keret – amennyiben kimerülne – kétszer feltölthető. Így lett belőle 90 milliárd.
Az új tender belengetése pedig egyértelműen azt jelzi, hogy a pénz elfogyott. Vagyis hamarosan elfogy majd, az NKOH ugyanis egyelőre csak egy előzetes tájékoztatót tett közzé, a tényleges részvételi felhívás előreláthatóan csak december elején jelenik majd meg. Addigra egyébként jó eséllyel tényleg kimerül a keret, hiszen abból már augusztus közepén is csak 15 milliárd volt, az elmúlt időszakban pedig havonta átlagosan öt milliárdot költött kommunikációra az állami szféra.
Az előzetes tájékoztatás arra utal, hogy az NKOH-nál nem szeretnének belefutni abba a hibába, mint legutóbb, hogy nem hirdetik meg időben az új gigatendert, így néhány hétre elakad a propagandagépezet. Tavaly tavasszal ugyanis valami ilyesmi történt: a keretszerződés kimerülése környékén visszaesett egy időre az állami költés, a propaganda plakátkampányok folytatásával pedig alig győzték kivárni az új megállapodás aláírását.
A mostani tender legfontosabb kérdése az lesz, hogy az elmúlt bő egy évben egyeduralkodó Balásy-féle ügynökségek mellett kinek jut még az állami milliárdokból. Azt valószínűleg nem meri meghúzni az NKOH, hogy alapból csak egy csoporttal szerződnek (bár persze nem lehet kizárni, hogy más nem is indul a közbeszerzésen), de a korábbi résztvevők visszatérése sem valószínű. Közülük az egykor több miniszterrel is jó kapcsolatban lévő Kuna Tibor teljesen kikerült a képből a kormányközeli üzleti világban, az ügyészség egy éve nyomoz ellene, ráadásul már ügynökségeit is eladta. A piac másik korábban kormányközeli médiaügynöke, a sajtóban csak Rogán Antal szomszédjaként emlegetett Csetényi Csaba helyzete sem sokkal jobb, róla a Magyar Nemzet írta meg több mint két éve, hogy vélhetően elszámolási viták miatt kegyvesztett lett.
Az NKOH-t ma délelőtt megkerestük kérdéseinkkel. Mások mellett arra lettünk volna kíváncsiak, hogy mekkora lesz a következő megállapodás keretösszeg, és hány céggel szeretne szerződést kötni a hivatal, válaszokat azonban egyelőre nem kaptunk.
Közélet
Fontos