Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. december 10. 11:49 Közélet

A játékokat nem Lappföldről, hanem a szomszédból hozza a Mikulás Magyarországra

Szinte a teljes világot Kína látja el játékokkal is – ez olvasható ki az ENSZ külkereskedelmi adataiból. A világ legnépesebb állama tavaly 54,6 milliárd dollárnyi játékot exportált, többet, mint a világ összes többi országa együttvéve.

Bár ebben az adatsorban kicsit tágabban értelmezik a játékok fogalmát, ez a globális játékpiac méretéhez képest is durva mennyiség. Az amerikai játékszövetség szerint ugyanis tavaly világszerte 89 milliárd dollár értékben adtak el játékokat.

 


A játékok nagy részét tehát – bármilyen kiábrándítóan hangzik is ez – nem a Mikulás északi-sarki gyárában rakják össze a manók, hanem kínai üzemekben a helyi munkások. Érdekesség azonban, hogy gazdasági jelentőségéhez képest kifejezetten fontos szerepet játszik a globális játékiparban Kelet-Közép-Európa is. A világ húsz legnagyobb exportőre között öt régiós ország van, köztük Magyarorszáng.

 

Részben ez lehet a magyarázata annak, hogy a magyar gyerekek nem elsősorban kínai játékokat kapnak. Ebben az ágazatban hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnerei a régiós és más európai országok. A legtöbb játékot 2017-ben Szlovákiából hoztuk be, de előkelő helyen szerepel ezen a listán Németország, Csehország, Lengyelország és Ausztria is.

Északi sarki import nem volt, és Finnországból is csak a behozatal 0,1 százaléka származott.

Mi is főleg a saját régiónkba szállítunk. Az itthonról kivitt játékok közül messze a legtöbb Csehországban köt ki: oda tavaly közel 52 milliárd forint értékben szállítottunk, ami a teljes kivitel több mint fele.

 

Csehország egyébként az egyik legfontosabb játékellátó központ egész Európában, illetve globálisan is: náluk csak Kína, Hongkong, Németország és az Egyesült Államok exportál több játékot. Sőt, egy időben azt állították a csehek, hogy az ország Németországot is megelőzve a második a globális listán. A szektor egyébként hagyományosan fontos náluk, már a csehszlovák időkben is kifejezetten erős volt. Jelenleg nagyjából 250 gyártó működik Csehországban, amelyek többsége ugyan hagyományos termékeket gyártó kis családi vállalkozás, de nagyobb multik is akadnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet export import játékpiac Kína Magyarország Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 8. 14:48 Közélet, Vállalat

Csak közpénz milliárdokkal lehetne fenntartani a Dunaferrt, de ez nem magyar sajátosság

A Liberty szintén vergődő cseh és román cége is folyamatos állami szerepvállalással maradt eddig életben, de nem sokkal jobb a helyzet Nyugat-Európában sem.

Stubnya Bence
2024. november 8. 10:34 Adat, Közélet

Lakásárcsökkenés kellene Budapesten, hogy teljesüljön a kormány célja

Nagy Márton azt szeretné, hogy egymillió forint alatt maradjon a lakáson négyzetméterára a fővárosban, de átlagosan már most is felette van.

Mészáros R. Tamás
2024. november 8. 04:31 Közélet, Világ

Az infláció miatt megválasztották az embert, aki növelni fogja az inflációt

A tőzsdék optimistán, a kötvénypiacok óvatosan fogadták Trumpot, miután tervei növekvő hiányt, magasabb inflációt és magasabb kamatszintet hozhatnak, ami a forintot is gyengíti.

Fontos

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Gajda Mihály
2024. november 9. 17:40 Világ

A tengerszoros, amelynek lezárásától a legjobban fél a világ

A Hormuzi-szoroson halad át a világ kőolajforgalmának ötöde, ennek veszélyeztetése pedig fontos ütőkártya az Izraellel konfrontálódó Irán kezében.

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.