Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. december 10. 11:49 Közélet

A játékokat nem Lappföldről, hanem a szomszédból hozza a Mikulás Magyarországra

Szinte a teljes világot Kína látja el játékokkal is – ez olvasható ki az ENSZ külkereskedelmi adataiból. A világ legnépesebb állama tavaly 54,6 milliárd dollárnyi játékot exportált, többet, mint a világ összes többi országa együttvéve.

Bár ebben az adatsorban kicsit tágabban értelmezik a játékok fogalmát, ez a globális játékpiac méretéhez képest is durva mennyiség. Az amerikai játékszövetség szerint ugyanis tavaly világszerte 89 milliárd dollár értékben adtak el játékokat.

 


A játékok nagy részét tehát – bármilyen kiábrándítóan hangzik is ez – nem a Mikulás északi-sarki gyárában rakják össze a manók, hanem kínai üzemekben a helyi munkások. Érdekesség azonban, hogy gazdasági jelentőségéhez képest kifejezetten fontos szerepet játszik a globális játékiparban Kelet-Közép-Európa is. A világ húsz legnagyobb exportőre között öt régiós ország van, köztük Magyarorszáng.

 

Részben ez lehet a magyarázata annak, hogy a magyar gyerekek nem elsősorban kínai játékokat kapnak. Ebben az ágazatban hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnerei a régiós és más európai országok. A legtöbb játékot 2017-ben Szlovákiából hoztuk be, de előkelő helyen szerepel ezen a listán Németország, Csehország, Lengyelország és Ausztria is.

Északi sarki import nem volt, és Finnországból is csak a behozatal 0,1 százaléka származott.

Mi is főleg a saját régiónkba szállítunk. Az itthonról kivitt játékok közül messze a legtöbb Csehországban köt ki: oda tavaly közel 52 milliárd forint értékben szállítottunk, ami a teljes kivitel több mint fele.

 

Csehország egyébként az egyik legfontosabb játékellátó központ egész Európában, illetve globálisan is: náluk csak Kína, Hongkong, Németország és az Egyesült Államok exportál több játékot. Sőt, egy időben azt állították a csehek, hogy az ország Németországot is megelőzve a második a globális listán. A szektor egyébként hagyományosan fontos náluk, már a csehszlovák időkben is kifejezetten erős volt. Jelenleg nagyjából 250 gyártó működik Csehországban, amelyek többsége ugyan hagyományos termékeket gyártó kis családi vállalkozás, de nagyobb multik is akadnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet export import játékpiac Kína Magyarország Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2024. július 25. 08:56 Közélet

Gyomros a magyar gazdaságnak: fél hónapra teljesen leállhat Budapesten a konténerszállítás

Olyan rosszul ütemezték a pályafelújítást, hogy a nemzetközi áruforgalom tizedét lebonyolító terminálok egyikére sem lehet majd eljutni.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 04:50 Közélet, Világ

A földgáznál már lazán kiválthatná a kormány az orosz szállításokat

Az orosz gáz nagy részét már akkor is nélkülözni lehetne, ha a külügyminiszter tárgyalásain lebeszélt ügyleteknek csak a fele valósul meg.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.