Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. október 31. 18:48 Élet, Közélet

Tanulságos, hogy mi húzza le Magyarországot a versenyképességi rangsorban

Minden korábbi kormányzati szándék ellenére sem sikerült jó helyen végeznie Magyarországnak a Világbank Doing Business nevű felmérésén. Ez az a lista, amelyet 2002 óta rengeteg konkrét adatból állítanak össze, és azt próbálják vele felmérni, hogy mennyire könnyű, gördülékeny egy adott országban a cégek bejegyzése, elindítása és működése.

Magyarország a legfrissebb rangsorban csak az 53. helyen áll 190-ből. Ezzel az uniós országok közül Ciprust, Horvátországot, Bulgáriát, Luxemburgot, Görögországot és Máltát sikerült megelőznünk.

Pár mutatóban egészen jól állunk, a kereskedelem határokon átnyúló lehetősége például erősen felfelé húzza a pontszámunkat, bár ez uniós államként és kis nyitott gazdaságként nem nagy meglepetés, és talán nem is óriási eredmény. Sokkal jobb, hogy a szerződések betartatásában az előkelő 22. helyen állunk, de nem rossz az ingatlanok földhivatali bejegyzésére és a cégek hitelhez való hozzáférésére adott pontszámunk sem.

 

A cégalapítás összességében továbbra is nehézkes, ebben csak a 82. helyen áll az ország, a legnagyobb bürokratikus problémákat azonban három helyen azonosította be a Világbank:

  • Az építési engedélyek megszerzésében csak 110. az ország
  • A cégen belüli kisebbségi tulajdonosok védelmét tekintve szintén a 110. helyen vagyunk
  • Az elektromos hálózathoz való csatlakozás hosszas és bürokratikus folyamata miatt pedig ebben a mutatóban a 122. helyen kullogunk

Míg az építési engedélyek megszerzése és az elektromos csatlakozás kiépítése többé-kevésbé egyértelmű bürokratikus folyamatokat takar, a kisebbségi tulajdonosok kiszolgáltatottságánál nagyon tanulságos megnézni, hogy a Világbank pontosan mit ért rajta. A felmérés egy konkrét, elképzelt céges esetet ír le, és minden országban azon keresztül vizsgálja a tulajdonosok érdekeinek védelmét.

Eszerint Mr. James-nek 60 százalékos tulajdonrésze van egy tőzsdén jegyzett cégben, amelynek benne ül az igazgatóságában is. Mr. James azonban 90 százalékos tulajdonosa egy üzletláncnak is, amely nemrég számos boltját bezárni kényszerült.

Mr. James azt javasolja a tőzsdei cég igazgatóságának, hogy a társaság vegye meg a bolthálózat feleslegessé vált teherautó flottáját, hogy a saját tevékenységét erősítse. A vételár a tőzsdei cég vagyonának 10 százalékát emészti fel, és az ajánlat túlárazott, vagyis többet kell fizetni érte, mint a piaci érték.

A tőzsdei cég elfogadja az ajánlatot, beszerez hozzá minden engedélyt, és minden ezzel kapcsolatos bejelentési kötelezettségének eleget tesz, tehát formailag nem csal, de a tranzakció a túlárazás miatt mégis kárt okoz neki. A kisrészvényesek ezért pert indítanak Mr. James és a cégvezetők ellen, a Világbank pedig azt vizsgálja a felmérésben, hogy egy ilyen perben mennyire tudják érvényesíteni az érdekeiket.

Márpedig az eredmények azt mutatják, hogy nem nagyon, mert ebben Magyarország a világ 190 országa közül csak a 110. helyen áll.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Közélet doing business elektromos áram bekötés építési engedély kisebbségi tulajdonos Magyarország Világbank Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 12:58 Adat, Élet

Benne vannak a vevők a palackvisszaváltásban, de sokan készpénzt szeretnének kapni érte

Elég magas a januártól induló rendszer ismertsége és támogatottsága.

Torontáli Zoltán
2023. november 26. 04:34 Élet, Vállalat

Ilyenek voltak az élelmiszerboltok a nyolcvanas években, nem?

Visszamentünk 1986-ba, és megnéztük, hogyan vásároltak akkor az emberek, illetve milyen nehézségekkel küszködtek a boltok.

Fontos

Elek Péter
2023. november 29. 16:37 Pénz

Túl sok a kockázat, de valahogy senki nem akarja ezeket komolyan venni

A rendszerszintű pénzügyi kockázatoktól a túlzottan magas államadósságszinteken át az egyedi vállalati értékeléseken keresztül túl sok minden összejött.

László Pál
2023. november 29. 15:27 Podcast, Támogatói tartalom

Az energiaválság berúgta a fenntarthatóság ajtaját az ingatlanpiacon, a vártnál több épületet újíthatnak fel a jövőben

Fenntarthatósági szempontból nézve a felújítás felé kell, hogy menjen a világ.

Debreczeni Anna
2023. november 29. 09:57 Világ

Olajüzleteket kötnének a klímacsúcson a kiszivárgott iratok szerint

Az Egyesült Arab Emírségek a házigazdája a COP28-nak, de nem feltétlen a klímaválsággal foglalkozna Szultan Ahmed al-Dzsaber.