Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. július 11. 11:42 Közélet, Világ

Magyarországot sem fogja megdicsérni Trump a NATO-csúcson

Orbán Viktor újabb fontos emberek kézfogását és az erről készült képeket gyűjtheti be Facebook-oldala számára a szerdán kezdődő brüsszeli NATO-csúcson, köztük az amerikai elnökét is, vele kapcsolatban azonban a pozitívumok könnyen kimerülhetnek ennyiben. Donald Trump ugyanis az elmúlt napokban ráhangolásként azokat a tagállamokat ostorozta, amelyek nem teljesítik azt a NATO-célkitűzést, miszerint a bruttó hazai termék 2 százalékát védelmi kiadásokra kell költeni.

Az elnök kiemelte, hogy országa sokkal többet költ a NATO-ra, mint a védelmi szervezet bármely más tagállama, ami tisztességtelen és elfogadhatatlan. Emellett szokásos módon kifogásolta, hogy az Európai Uniónak kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben, és akadályozza az amerikai áruk piacra jutását.

Hazánk egyelőre messze elmarad a célszinttől, a NATO statisztikája szerint tavaly 1,1 százalékos volt a mutató. Ezzel Magyarország eléggé hátul kullog a mezőnyben. A térképen nem szereplő Egyesült Államok esetében a GDP-arányos költés 3,6 százalék, míg Kanadánál 1,3.

 

A hivatalos hazai tervek arról szólnak, hogy 2026-ra kell elérni a 2 százalékos arányt. Nem valószínű, hogy ez különösképpen lenyűgözné Trumpot, főleg azzal együtt, hogy az eddig bejelentett beszerzések között nincs amerikai termék: a csődbe ment Air Berlin flottájából használtan megvásárolt két szállító repülőgép európai gyártmány, konkrétan Airbus A319-es. Szintén a páneurópai vállalat termékei azok a H145M típusú könnyű helikopterek, amelyekből a honvédség 20 darabot vásárol 100 milliárd forintért.

Persze nem valószínű, hogy Magyarország kifejezetten Trump célkeresztjébe kerülne. Nemcsak hazánk mérete miatt, hanem mert ott elsősorban Németország van, amely Magyarországhoz hasonló arányban költ védelemre. A Bloomberg cikke szerint ráadásul Angela Merkel kancellár csak annyit ígért, hogy a következő évtized közepére 1,5 százalékra emelik ezt a számot.

Ehhez jönnek hozzá a kereskedelmi viták, továbbá az iráni szankciókkal és az orosz-német gázvezetékkel kapcsolatos nézetkülönbségek, így aligha kockáztatunk meg sokat, ha azt valószínűsítjük, hogy újabb Trump-Merkel csörtére van kilátás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ Donald Trump NATO védelmi kiadások Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2025. április 23. 12:54 Élet, Közélet

Beindult a projekt, amivel rengeteget spórolhatnak a Budapesten tanuló egyetemisták

Kisajátította a Diákváros területeit a magyar állam, viszont az eredeti tervekhez képest jóval szerényebb formában jöhet létre az Diákváros.

Bucsky Péter
2025. április 21. 05:50 Közélet

Egy egész szakmára rossz fényt vet a jegybanki alapítványok botránya

Ha a könyvvizsgálón múlik, talán sosem derül ki a baj. Ez azért is rossz jel, mert a magántőkealapok ezermilliárdjainak egy része szintén állami vagyon.

Vámosi Ágoston
2025. április 17. 16:41 Közélet

A lerontott 2025-ös várakozásokra alapozva beterjesztik a 2026-os költségvetést

Továbbra is optimistább a piacnál a kormány, az extraprofitadót nem vezetik ki.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. április 24. 13:29 Adat

Megfeleződött a gyilkosságok száma Magyarországon, Ausztriában ötödével nőtt

Alacsony szintről, de Svédországban, Dániában és Ausztriában nagyot nőtt a gyilkosságok száma. Régiónkban csökkenés jellemző, az élen Romániával.

Stubnya Bence
2025. április 23. 17:11 Vállalat

Magyarországi tervein is változtatott a BYD az európai terjeszkedésének kudarcai alapján

Több intézkedést is elfogadott a cég a hibáiból tanulva. Szegeden olyan mérnököket is alkalmaznának, akik az európai ízléshez igazítanák az autóikat.

Gajda Mihály
2025. április 23. 15:07 Világ

A világ legnagyobb gázmezőjéből jöhetne vezetéken Európába a földgáz, de sok az akadály

Tervek már 15 éve is készültek, de a belátható jövőben csak cseppfolyósított formában jön kontinensünkre Katarból a földgáz.