Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. november 22. 11:42 Közélet

Már biztos, hogy teljesült a kormány feltétele, jöhet a nagyobb járulékcsökkentés

Teljesült a feltétel, amelyet Varga Mihályék a tavaly novemberi bérmegállapodásban a 2018-as magasabb járulékcsökkentéshez szabtak meg: éves összehasonlításban az év első kilenc hónapjában több mint 11 százalékkal emelték a bruttó fizetéseket a vállalkozások. Azaz most már semmi akadálya nem lehet annak, hogy elfogadják a 2 helyett 2,5 százalékpontos munkáltatói járulékcsökkentésről szóló törvényjavaslatot, amivel a szociális hozzájárulási adó kulcsa 19,5 százalékra csökken januártól. A nagy bérnövekedés elsősorban a kötelező minimálbér-emelésnek köszönhető, de a munkaerőhiány is hozzájárul a fizetések emelkedéséhez.

A KSH szerdán tette közzé a friss bérstatisztikát, mely szerint országos szinten és közmunka nélkül szeptemberben 9,5 százalékkal volt magasabb a nettó reálbér Magyarországon, mint egy évvel korábban. Összegszerűen a rendszeres fizetések a márciusi ugrás óta (amikor az új év bérmegállapodásai megjelentek a statisztikában) nem nőttek érdemben.

A legalább 5 főt alkalmazó cégeknél, közmunkások nélkül szeptemberben 12 százalékkal, illetve 31 ezer forinttal magasabb volt a jutalmak nélküli bruttó átlagfizetés, mint egy éve. A bónuszokkal együtt számolt bruttó fizetések 11,5 százalékkal nőttek, ami azt jelzi, hogy a korábbi pluszjuttatások egy kis részét beépítették az alapbérbe. A rendszeres fizetések a vállalkozásoknál sem nőttek érdemben március óta.

A költségvetésnél a közmunkás bérek nélkül egy év alatt 9,3 százalékkal, illetve 25 ezer forinttal nőttek a jutalom nélküli bruttó fizetések.

Területileg nézve az év első kilenc hónapjában Jász-Nagykun-Szolnok megyében nőttek a leggyorsabban a nettó fizetések, egy év alatt 17,1 százalékkal. Ezt követte Heves és Szabolcs (15,6%), Nógrád (15,5%) és Tolna (15,1%). Az átlagkereset ugyanakkor továbbra is messze Budapesten a legmagasabb. A főváros nettó 246 ezer forintos nettó átlagbérét egy megye sem közelíti meg, a második legjobban fizető cégek Győr-Moson-Sopronban vannak, azonban itt is csupán 200 ezer forint a nettó átlagbér.

Egyes megyék adatait jelentősen lefele torzítják a közmunkás bérek. Szabolcsban és Borsodban például a gazdaságilag aktív népesség több mint 10 százaléka közfoglalkoztatott, aki havonta nettó 50-60 ezer forintot visz haza.

Fotó: MTI/Ujvári Sándor

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet bérek béremelés KSH munkaerőpiac Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.