Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. november 22. 11:42 Közélet

Már biztos, hogy teljesült a kormány feltétele, jöhet a nagyobb járulékcsökkentés

Teljesült a feltétel, amelyet Varga Mihályék a tavaly novemberi bérmegállapodásban a 2018-as magasabb járulékcsökkentéshez szabtak meg: éves összehasonlításban az év első kilenc hónapjában több mint 11 százalékkal emelték a bruttó fizetéseket a vállalkozások. Azaz most már semmi akadálya nem lehet annak, hogy elfogadják a 2 helyett 2,5 százalékpontos munkáltatói járulékcsökkentésről szóló törvényjavaslatot, amivel a szociális hozzájárulási adó kulcsa 19,5 százalékra csökken januártól. A nagy bérnövekedés elsősorban a kötelező minimálbér-emelésnek köszönhető, de a munkaerőhiány is hozzájárul a fizetések emelkedéséhez.

A KSH szerdán tette közzé a friss bérstatisztikát, mely szerint országos szinten és közmunka nélkül szeptemberben 9,5 százalékkal volt magasabb a nettó reálbér Magyarországon, mint egy évvel korábban. Összegszerűen a rendszeres fizetések a márciusi ugrás óta (amikor az új év bérmegállapodásai megjelentek a statisztikában) nem nőttek érdemben.

A legalább 5 főt alkalmazó cégeknél, közmunkások nélkül szeptemberben 12 százalékkal, illetve 31 ezer forinttal magasabb volt a jutalmak nélküli bruttó átlagfizetés, mint egy éve. A bónuszokkal együtt számolt bruttó fizetések 11,5 százalékkal nőttek, ami azt jelzi, hogy a korábbi pluszjuttatások egy kis részét beépítették az alapbérbe. A rendszeres fizetések a vállalkozásoknál sem nőttek érdemben március óta.

A költségvetésnél a közmunkás bérek nélkül egy év alatt 9,3 százalékkal, illetve 25 ezer forinttal nőttek a jutalom nélküli bruttó fizetések.

Területileg nézve az év első kilenc hónapjában Jász-Nagykun-Szolnok megyében nőttek a leggyorsabban a nettó fizetések, egy év alatt 17,1 százalékkal. Ezt követte Heves és Szabolcs (15,6%), Nógrád (15,5%) és Tolna (15,1%). Az átlagkereset ugyanakkor továbbra is messze Budapesten a legmagasabb. A főváros nettó 246 ezer forintos nettó átlagbérét egy megye sem közelíti meg, a második legjobban fizető cégek Győr-Moson-Sopronban vannak, azonban itt is csupán 200 ezer forint a nettó átlagbér.

Egyes megyék adatait jelentősen lefele torzítják a közmunkás bérek. Szabolcsban és Borsodban például a gazdaságilag aktív népesség több mint 10 százaléka közfoglalkoztatott, aki havonta nettó 50-60 ezer forintot visz haza.

Fotó: MTI/Ujvári Sándor

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet bérek béremelés KSH munkaerőpiac Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.