A lakosság által leadott textilhulladék mennyisége jelentősen nőtt 2024-ben az előző évhez képest – mondta Plánder Norbert, a Mohu Mol Zrt. termék és anyagáram vezetője a Pénzcentrumnak.
- A textilhulladéknak átlagosan 50 százalékát hasznosítják újra ruhaként, a másik felét más formában használják tovább (például rongyként), vagy eltüzelik (például cementgyárban).
- 2027-re hatezerre növelné a Mohu a ruhagyűjtő konténerek számát, amelyekből jelenleg háromezer van az országban.
Miért fontos ez? Egyes becslések szerint a divatiparban keletkezik a globális éves szén-dioxid-kibocsátás körülbelül 10 százaléka, és a szektor működése jelentősen hozzájárul a vizek szennyezéséhez globális léptékben. Az iparág jelenlegi működési logikája mellett jelentős mennyiségű szemét jön létre, és globálisan nagyon alacsony a ruhák újrahasznosításának aránya.
- 2000 és 2019 között több mint a háromszorosára, 1,7 millió tonnára nőtt az EU országainak használt textil exportja, amiben benne van a ruhákon és cipőkön túl a szintén tetemes mennyiségű használt háztartási textil is.
- 2022-ben mutatott be az Európai Bizottság egy stratégiát, hogy előmozdítsa a ruhagyártás fenntarhatóságát. A textilhulladékok külön gyűjtése 2025-től vált kötelezővé az uniós tagállamokban, de Magyarországon már korábban elkezdődött.
Előzmények: Magyarországon a 2000-es években a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint átlagosan stagnált a lakosság ruha- és cipő vásárlása, a 2010-es években viszont ebben jelentősebb fellendülés jött (a 2020-as visszaesés sem húzta le úgy az átlagot, mint az előző időszakban a 2009-es), azaz folyamatosan egyre több ruha fogy.
- 2021 óta a kedvezőtlen gazdasági helyzet ellenére érdekes módon még jelentősebb az éves növekedés tempója.
Számokban: Magyarországon a felfutás ellenére sem keletkezik sok textilhulladék uniós összehasonlításban. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2024-es tanulmányában idézett – 2020-ra vonatkozó – adatok szerint a háztartási hulladékban talált textilhulladék egy főre eső aránya valamivel kevesebb mint 10 kiló volt, ami elmaradt az uniós átlagtól.
- Az átlagos visszagyűjtési arány 2020-ban 12 százalék volt uniós szinten, a legmagasabb visszagyűjtési arány Luxemburgban és Belgiumban volt (50 százalék), de Hollandiában és Ausztriában is viszonylag jól működött ez a rendszer (37 és 30 százalékos aránnyal).
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA ruhaipar csak kullog a körforgásos gazdaság felé, pedig mozoghatna tempósabban isA textilipar egyedül nagyobb szennyező, mint a nemzetközi légi-és hajóközlekedés együttvéve, a globális szén-dioxid-kibocsátás közel tizedéért felelős.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVan pár indokunk, miért ne vedd meg a sokadik akciós kötött pulcsidatEgy sima rövidujjú pamutpóló előállításához 2700 liter vízre van szükség – ennyit egy ember két és fél év alatt iszik meg.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Adat Élet divat hulladék mohu ruha textil textilipar újrahasznosítás Olvasson tovább a kategóriában