Hírlevél feliratkozás
A magyar hadsereg új tisztjeit avatják a Parlament előtt 2024. augusztus 20-án. Forrás: AFP / Europress
Vámosi Ágoston
2025. február 19. 12:26 Adat

A védelmi ipar bonanzája lenne Trump irreálisnak tűnő európai követelése

Történelmi csúcsot döntött kedden az európai védelmi és repülőgép-ipari részvények árfolyama 4,6 százalékos emelkedéssel.

Előzmények: az Egyesült Államok védelmi minisztere, Pete Hegseth a Müncheni Biztonsági Konferencián sokadszor elismételte Donald Trump elnök kérését, miszerint az európai NATO-tagállamoknak öt százalékra kellene növelniük az éves GDP-arányos védelmi költségvetésüket.

  • Egyes országok vezetői ma már nem tartják kizártnak a 3 százalékos arány elérését, bár éppenséggel a növelés oka nem az amerikai kérés, inkább az lehet, hogy Amerika visszavonul az európai biztonság garantálásából.

Felülnézet: amennyiben Trump erőteljes, de minden eddigi jel szerint teljesen irracionális kérését minden érintett eminensen betartaná, irdatlan pénzmennyiség zúdulna a védelmi iparágra is.

Számokban: a 32 NATO tagország közül 24 teljesíteti jelenleg a katonai szövetség ma érvényes, 2 százalékos GDP-arányos elvárását. Magyarország tavaly 2,11 százalékot költött a hadseregre.

  • A Mark Rutte NATO főtitkár által a konferencián is javasolt 3 százalék feletti arányt csak Lengyelország, Észtország, az Egyesült Államok, Lettország és Görögország hozza. Korábban az Egyesült Államok volt a listavezető, de tavaly Lengyelország emelkedett ki, 4,12 százalékkal.
  • Minden NATO-tagállam növelte védelmi költségvetéseinek arányát a GDP-n belül 2014 és 2024 között, kivéve az Egyesült Államokat.
  • Igaz, az USA rendelkezik a legnagyobb (1,3 millió tagú) hadsereggel a szövetségben, utánuk Törökország (355 ezer) és Lengyelország (202 ezer) jön a sorban.
  • A NATO 3,8 milliárd angol fontos (1837 milliárd forintos) közös költségvetésébe az Egyesült Államok és Németország adja a legtöbb pénzt, megközelítőleg 600-600 millió fontot.

Magyarországnak 2514 milliárd forinttal kellene megdobnia a védelmi költségvetését az 5 százalék eléréséhez.

  • Az európai uniós NATO-tagállamok védelmi többletköltsége összesen 539,8 milliárd dollárt (516,6 milliárd eurót) tenne ki, ha mindegyik azonnal el akarná érni a Trump-féle 5 százalékos arányt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Donald Trump egyesült államok európai részvények hadiipar hadsereg honvédelem Lengyelország NATO németország Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. április 29. 15:19 Adat

Mennyire keres jól vagy rosszul egy magyar segédmunkás európai összehasonlításban?

Dániában a legjobbak, Bulgáriában a legrosszabbak az alacsony keresetűek mutatói, nálunk vegyes a kép.

Jandó Zoltán
2025. április 29. 11:28 Adat, Közélet

Eltűntek a száj- és körömfájás vizsgálati eredményei a Nébih oldaláról

A járvány kezelése során nagyon fontos a hatóságokkal szembeni bizalom, de ezen a korábban közölt adatok elhallgatása javítani biztosan nem fog.

Stubnya Bence
2025. április 28. 11:32 Adat

Az elmúlt években látszott igazán jól, milyen sérülékeny az áfa miatt a magyar adórendszer

A szűkebb régiónkban is nagy különbségek vannak abban, hogy az egyes adórendszerek mennyire építenek az áfára. Magyarország mellett Románia is nagyon kitett a gazdasági ciklusoknak.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. április 29. 05:55 Pénz, Vállalat

Lesz még hatása az árrésstopnak, de nem Nagy Márton új bejelentése miatt

Fontos részleteket árult el a G7-nek a KSH arról, hogyan mérik az inflációt. Ebből következtethetünk arra, milyen hatás várható még az árrésstoptól.

Stubnya Bence
2025. április 28. 06:01 Adat, Közélet

Túl korán lőtte fel a kormány a sikerrakétát, de már valami megmozdult

A repülőrajt erős túlzás volt a gazdasági adatok és a fogyasztói hangulat alapján, de a bizalmi index áprilisi javulása reményt adhat a Fidesznek.

Vámosi Ágoston
2025. április 27. 06:06 Közélet

Csak árrésstoppos csirkeszárnyra futja, kiterjedhet a szerdai sztrájk a közszférában

Az önkormányzati köztisztviselők után kormányablakban dolgozók is sztrájkolhatnak, és máshol is ingerültek az alacsony fizetések miatt.