Transparency-Soma Díjat kapott Jandó Zoltán, a G7 újságírója
Jandó Zoltán, a G7.hu, valamint Panyi Szabolcs és Pethő András, a Direkt36 újságírói megosztva nyerték el az idei Transparency-Soma Díjat. Az egymillió forinttal járó elismerést a Transparency International Magyarország által szervezett díjátadó eseményen adták át péntek este.
Panyi Szabolcs és Pethő András díjazott cikke azt mutatta be, hogyan figyelt meg a magyar Információs Hivatal uniós delegációkat, köztük Tiborcz István után vizsgálódó EU-s nyomozókat is, és ez milyen konfliktusokhoz vezetett később a hivatalnál és a kormányon belül.
Jandó Zoltán cikksorozata a papíron forintban ezermilliárdokat érő, valójában hamis brazil kötvények hátterét tárta fel.
A sorozat első részében azt mutattuk be, hogyan tett összesen 13500 milliárd forintos vagyont két cégbe egy addig szinte ismeretlen üzletember, T. János György.
A cégek vagyonát elvileg brazil állampapírok adták, amelyek közül az egyik dokumentációja a G7-hez is eljutott.
Erről – a brazil hatóságok segítségével – kiderítettük, hogy hamis, illetve feltártuk azt is, hogy egy brazil bűnbanda hamisítási ügyével is közvetlen kapcsolatba hozható.
Később bemutattuk, hogy az ezermilliárdos kötvények története nem egyedi, tucatjával próbálnak hasznosítani hasonló értékpapírokat Magyarországon, illetve megvizsgáltuk azt is, hogy a csalás ellenére miként mehetett át mindez a hazai cégbírósági rendszeren.
A két díjazott mellett a zsűri kiemelte Horváth Csaba és Nagy Gergely Miklós írását, amely a letelepedési kötvényes biznisz egyik kulcsszereplője és Rogán Antal bizalmasa közötti kapcsolatot tárta fel. Szintén short listre került Panyi Szabolcs, a Direkt36 és Jean-Baptiste Chastand, a Le Monde újságíróinak közös cikke, amely azt bizonyította be, hogy Orbán Gáspár is részese a Csádban tervezett magyar katonai misszió szervezésének. Ugyancsak a kiemelt írások közé került Kaufmann Balázs 444-en megjelent cikke, amely belső dokumentumokkal igazolta, hogy a magyar külügy tudott azokról az orosz kibertámadásokról, amelyeket két éve még kampányhazugságnak neveztek.
A Soma Díjat barátai alapították a fiatalon elhunyt kitűnő újságíró, Gőbölyös Soma emlékére 2001-ben, azzal a céllal, hogy támogassák azt a műfajt, melyben ő a legaktívabb volt, az oknyomozó újságírást. A díjat 2016 óta a Transparency International Magyarország adja át. A díj odaítéléséről négyfős zsűri dönt, amelynek tagjai Bogár Zsolt, a DW Magyar vezető szerkesztője, Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója, Stumpf András újságíró, a Válasz Online egyik alapítója és Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója.
A mostani elismerés Jandó Zoltán második Transparency-Soma Díja. 2021-ben Fabók Bálinttal közösen írt cikksorozatát díjazta a zsűri, amely a Rahimkulov család meggazdagodását, hazaiérdekeltségeit, továbbá társasági adókedvezményekkel kapcsolatos visszaéléseit tárta fel.
Már csak egy hétig érhető el az alap Ügyfélkapu, érdemes váltani, amíg ez csak pár percbe kerül. A vállalkozóknak a könyvelői kapcsolatokra is figyelniük kell.
Sokkal több elektromos autót kell eladniuk idén a gyártóknak, és ha sikerrel járnak, az a magyar gazdaságot is segíti. Egyelőre azonban sok a bizonytalanság.
Ezúttal sem sikerült tartani a hiánycélt, de eddig is azt hangsúlyozták, hogy a lényeg a csökkenő trend. Ezt pedig könnyebb magasabb bázisról folytatni.