Az El Niño és a felmelegedés is megágyazott a brutális görög erdőtüzeknek
Görögországban korábban soha nem tapasztalt súlyosságú erdőtüzek ütöttek ki az elmúlt napokban, és az időjárási előrejelzések alapján csak fokozódnak azok a feltételek, melyek megágyaztak ezeknek a tüzeknek.
Mi történt? Görögországban több településen is jelentős erdőtüzek ütöttek ki az elmúlt egy hétben, ami miatt több helyen is evakuálni kellett a lakosságot és a turistákat. Vasárnap a tűzoltók 82 helyen oltottak erdőtüzeket, amelyek közül 64 aznap ütött ki.
Vasárnapig legalább 19 ezer embert – 16 ezret szárazföldön, 3 ezer hajón – kellett kimenekíteni Rodosz szigetéről, aminek középső részén egy kb. 10 kilométeres sávban jelentős erdőtüzek alakultak ki.
A tűzoltóság szóvivőjeszerint ez volt Görögország történetének legnagyobb ilyen mentőakciója. Hat embert kórházba kellett szállítani. A magyar külügy vasárnap közölte, egyetlen magyar sincs életveszélyben az erdőtűz miatt.
Vasárnapra Korfu és Évia szigetén is evakuálni kellett az embereket az erdőtüzek miatt.
Korfun hétfőig 2500 embert kellett evakuálni, Évián négy déli településen kellett az embereket kimenekíteni.
Tágabb kontextus: a görög meteorológiai szolgálat vasárnap 46,4 Celsius-fokot mért az ország peloponnészoszi régiójában, amivel megdőlt az eddigi melegrekord.
16-17 napos hőhullámotjelzett előre szombaton, az országot sújtó hőhullám 11. napján az athéni Nemzeti Csillagvizsgáló munkatársa, aki megjegyezte, hogy ez az ország történetének leghosszabb hőhulláma lenne.
Az extrém szárazsággal és széllel kombinálva mindez ideális feltételeket teremt az erdőtüzek kialakulásához.
Felülnézet: az elmúlt hetekben Dél-Európában sorra dőltek a melegrekordok. Rómában csütörtökön 42-43, Szicília egyes részein pedig akár 46 Celsius-fokot is mértek, Spanyolországban szerdán 45, Dél-Franciaországban kedden pedig 40 fok volt maximális hőmérséklet.
Az EU Kopernikusz szolgálataszerint ez a június volt globálisan a legmelegebb, mióta ilyesmiről statisztikákat vezetnek, és július első feléről is ez mondható el.
Erdőtüzek voltak Horvátországban, Dél-Franciaországban, Görögországban, Spanyolországban, Svájcban és Törökországban, Portugáliában pedig az ország 90 százalékában aszály van – derül ki a Reuters gyűjtéséből.
Mi várható? A globális felmelegedés mellett az El Niño klimatológiai jelenség idei megjelenése járult hozzá az elmúlt időszak rekordhőmérsékleteihez, amely a Csendes-óceán felszíni vízrétegeinek melegedését okozza.
Az El Niño erősödő hatása miatt nem lenne meglepő, ha a következő hónapokban újabb melegrekordok dőlnének meg Joeri Rogelj, a londoni Imperial College Grantham Intézetének klímatudósa szerint.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.