Megszűnt az aszály a héten az ország teljes területén az elmúlt napok csapadékos időjárásának köszönhetően. A közelgő nyár azonban ismét próbára teheti a mezőgazdaság – és persze minden élőlény – tűrőképességét, a hőmérsékletet globálisan mérséklő La Niña klimatológiai jelenség helyett ugyanis az azzal ellentétes hatást kiváltó El Niño válik meghatározóvá.
Miért fontos ez? A forróság nem kedvez egyik fő gabonanövénynek sem, és a magyar mezőgazdaság nem áll jól az új éghajlati viszonyokhoz történő alkalmazkodásban. A hőségben emelkedik az erdőtüzek kialakulásának esélye is – tavaly Európában épp annak középső részén nőtt kiugró mértékben a tűzesetek száma és kiterjedése.
Számokban: Noha tavaly a La Niña volt meghatározó, mégis a mérések kezdete óta a 2022-es volt a legmelegebb nyár Magyarországon. Az egész év adatait nézve a harmadik legmelegebb volt az elmúlt 122 évben, és a tizenhetedik legszárazabb.
Alulnézet: a lakosság a szélsőséges nyári időjárás gazdasági hatásait az élelmiszer-inflációtól kezdve a klímahasználat miatt megnövekedett villanyszámláig számos szempontból érzékelheti. A hőség akut egészségügyi problémákat is okozhat, az erdőtüzek ráadásul hosszú távon is ronthatják a közelükben élők életkilátásait, az azonnal következményeken túl.
Mi várható? A napokban lehullott csapadék miatt az Országos Vízügyi Főigazgatóság az árhullámok kezelésén, illetve a nyárra készülve a vizek visszatartásán dolgozik. Hosszabb távon és globális viszonylatban az El Niño az áradások, a szárazság, a halállomány csökkenése, valamint a trópusi betegségek terjedése mellett évekig tartó gazdasági lassulást okozhat.
Élet
Fontos