Az elmúlt években alkalmanként végigfutott a világsajtóban, hogy egy újabb olasz településen lehet egy euróért ingatlant venni. A szimbolikus ár nyilvánvalóan egy (kifejezetten sikeres) reklámfogás, amely az elöregedő, egyre inkább nagyvárosokban élő nyugati társadalmak egyik Magyarországon is ismert problémájára világít rá, a falvak, kisvárosok elnéptelenedésére.
Olaszország mellett számos más országban is megjelentek hírek a pár száz forintért árult házakról. Ilyen például Spanyolország – ahol az elmúlt hetven évben mintegy háromezer település vált lakatlanná – vagy legújabban Horvátország. A világ egyik vezető hírügynöksége, a Reuters pénteken közölt riportot egy horvát faluról, Légrádról, ahol egy kunáért (46 forintért) lehet házhoz jutni.
A magyar határ mentén, a Dráva és Mura találkozásánál fekvő Légrád népessége a trianoni határváltozások után indult csökkenésnek. A település polgármestere, Ivan Szabolics azt mondta a Reutersnek, hogy a határ elszigetelte őket, nehezen megközelíthetővé váltak, emiatt csökkent az elmúlt hetven évben felére a lakosság.
A nagyjából 2250 fős település Nagykanizsától légvonalban nincs sokkal messzebb 20 kilométernél, közúton azonban közel 60 kilométer. A népességcsökkenés miatt kezdték el 2020 végén árulni egy kunáért a település üres ingatlanjait.
A program gyorsan sikeres lett, a meghirdetett 19 elhagyatott házból 17 már el is kelt. A nemzetközi beszámolók hatására Oroszországból, Ukrajnából, Törökországból, Argentínából és Kolumbiából is érdeklődtek, de a bevándorlási szabályok bonyolultságára hivatkozva csak helyiekkel szerződtek.
Ahogy a Telex részletesen megírta, hogy az egy euróba kerülő olaszországi házaknak mekkora a valós költsége, Légrádon is számos feltétele van az ingyenes házhoz jutásnak. A beköltözők nem lehetnek 40 évnél idősebbek, stabil anyagi helyzettel kell rendelkezniük, és 15 évig a településen kell maradniuk. A több esetben teljesen romos házak felújításhoz az önkormányzat 20 százalékos (de legfeljebb 1,6 millió forintos) támogatást nyújt.
Élet
Fontos