Hírlevél feliratkozás
Katona Hajnalka
2021. május 16. 18:28 Élet

Pár SMS-sel is jelentősen növelhető az egyetemisták jólléte

Egyetemistának lenni máskor sem mindig egyszerű, de tavaly egyértelműen megviselték a diákokat a járványhullámok és a megváltozott egyetemi körülmények. Ausztráliában egy egyszerű módszert teszteltek, amivel növelni lehet a diákok jóllétét.

Az egyetem sokaknak stresszes időszak a vizsgák miatt, ezen kívül anyagi nehézségeket is jelenthet, illetve sokaknak el kell költöznie otthonról, és elkezdeni az önálló életet. Ezekre jöttek rá a tavalyi korlátozások, ami minimálisra csökkentette a személyes érintkezést az egyetemisták között.

Nem csoda, hogy egy ausztrál kérdőíves kutatás szerint

a diákok 65 százaléka alacsony jóllétről számolt be 2020-ban.

Ez magában foglalja, hogy milyen az érzelmi helyzetük, mennyire érzik, hogy a környezetük támogatja őket, és hogy mennyire vannak megelégedve az életükkel.

Sok mindent befolyásol, hogy mennyire érzik jól magukat a diákok, például összefüggésben van a tanulmányi eredményükkel. Nőknél ilyen szempontból főleg a mentális egészség és a jó tapasztalatok a fontosak, míg férfiaknál a társas kapcsolatok. Ezen kívül

az egyetemet is kisebb eséllyel hagyják el a diákok, ha megfelelő a jóllétük,

és kapnak támogatást másoktól.

A kísérletben tehát arra keresték a válasz, hogy mivel lehetne növelni hatékonyan a diákok jóllétét. A Behavioural Insight Team által már sokszor kipróbált SMS-es módszerre esett a választásuk, ami egy olcsó, de hatásos módszernek bizonyult.

A kísérletben több mint ezer diák vett részt, ők két csoportra voltak osztva: azokra, akik megkapták az SMS-eket és azokra, akik nem, de ugyanúgy monitorozták mindkét csoport jóllétét kérdőívekkel. Az SMS-ek három téma köré épültek, amik kapcsolatban vannak a jólléttel: hála, jó cselekedetek és mindfulness (tudatos jelenlét).

A kísérlet öt hétig tartott, amíg a diákok olyan SMS-eket kaptak, hogy álljanak meg egy pillanatra és gondolják át, hogy kinek és miért hálásak, tegyenek valami apró kedvességet másnak, vagy egyszerűen csak élvezzék az ég szépségét. Ezek a cselekedetek mind pozitív irányba mozdíthatják el a jóllétet.

Ezt a kutatás eredménye is alátámasztja,

az SMS-t kapó csoport jólléte jóval magasabb volt, mint a kontrollcsoporté.

Nagyjából annyival voltak elégedettebbek az életükkel, mintha éves szinten 9000 dollárral többet keresnének. Ráadásul a diákoknak tetszett is a program, pozitív visszajelzéseket küldtek a kutatóknak, és úgy érezték, hogy segítette őket a 2020-as nehéz évben.

Így a támogató SMS-ek valóban egy egyszerű, de nagyszerű módszernek bizonyultak a diákok jóllétének növelésére és ezen keresztül valószínűleg a teljesítményükre is. A BIT csapata pedig szívesen kipróbálná más országokban is ezt a megoldást, amivel kapcsolatban meg is lehet őket keresni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMi kellene ahhoz, hogy a magyarok kétszer boldogabbak legyenek?Matolcsy György kétszeresére emelné a boldogság indexünket, ami jól hangzik, de ha komolyan vesszük, akkor a lehetetlent súrolja. Kisebb korrupcióval mindenesetre boldogabbak lennénk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet 2020 Ausztrália egyetemisták jóllét nudge viselkedési közgazdaságtan Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.