Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. február 7. 09:19 Élet

Nem tudják a klímakutatók, hogy miért, de hirtelen sokkal rosszabbak lettek a klíma-előrejelzések

A Bloomberg arról a rendkívül aggasztó jelenségről ír, hogy az elmúlt 12 hónapban felborult a klímakutatás egyik 40 éve szilárdnak hitt előrejelzése. A klímaváltozás hatásainak jóslására rengeteg modellt dolgoztak már ki, és ezek a modellek a technológiai fejlődésnek köszönhetően egyre megbízhatóbbnak tűntek, az eredmények pedig eddig általában mindig azt a végkövetkeztetést hozták, hogy ha a légköri szén-dioxid mennyisége eléri az ipari forradalom előtt mért szint kétszeresét, akkor az évszázad végére a Föld átlaghőmérséklete 3 Celsius fokkal lesz magasabb.

Ez az eredmény azért különösen fontos, mert az egyik olyan szakmai konszenzusnak számít, amelyre minden eddigi akcióterv épült. Ráadásul az is növelte a hitelességét, hogy az alapjául szolgáló modellek már a hetvenes évektől kezdve jól jósolták meg, hogy mi fog történni – vagyis a valóság igazolta az előrejelzéseket.

Most azonban már szinte senki sem biztos abban, hogy a konszenzus megmaradhat.

Az utóbbi hónapokban ugyanis sorra olyan munkákat közöltek a kutatók, amelyek 3 foknál jóval nagyobb hőmérséklet emelkedést jósolnak.

A Bloomberg emlékeztet arra, hogy már a 3 fok is nagyon komoly következményekkel jár, az újabb számolások eredményeként közzétett 4,3-5,6 fok közötti emelkedés viszont alapjaiban írhatja át már a közeljövőnket is.

Ha nem fogjuk vissza érdemben a károsanyag kibocsátást, akkor az ipari forradalom előtti szén-dioxid szint dupláját várhatóan még a 21. század utolsó évtizedében, azaz 2090-2100 között elérjük. Ha azonban ekkorra nem 3, hanem 5 foknál is nagyobb lesz az átlaghőmérséklet emelkedése (a kiindulási időszak adataihoz képest), akkor az nem csak azt jelenti, hogy sokkal rosszabb lesz a helyzet, hanem azt is, hogy az embernek sokkal kevesebb ideje lesz felkészülni a drasztikus változásokra, mint eddig gondoltuk.

A kutatók a Bloombergnek azt mondták, nagyon remélik, hogy az új számításaik tévesek, az azonban eléggé aggasztó, hogy a sok jónevű intézmény mind egyformán, a kedvezőtlen irányba kezdett tévedni. A klímakutató intézetek folyamatosan publikálják az új eredményeiket, idén is sok újabb közlemény várható, és az 5 fok feletti új szakmai konszenzus csak akkor jöhet létre, ha a jelenleginél több kutatás erősíti meg. Addig marad az eddig soha nem látott mértékű bizonytalanság.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet bizonytalanság klímaváltozás kutatás szén-dioxid Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.