Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. augusztus 12. 13:53 Élet

Több mint egymillió ember tűnt el a színházakból, miután megszűnt a kultúr-tao

A színházak finanszírozását alapvetően meghatározó tao-rendszer 2009-es bevezetése után szárnyalni kezdett a színházak látogatottsága, legalábbis a statisztikák szerint. Az elmúlt hatvan évben példa nélküli volt ez a meredek növekedés.

 

Közel húsz év stagnálása után 2010 és 2017 között közel duplájára nőtt a színházlátogatások száma. A tavalyelőtti 8,4 millió látogatás kiemelkedően a legmagasabb az 1960 óta vezetett statisztikában. Tavalyi tusványosi beszédében Orbán Viktor az általa kiépített rendszer stabilizálódására hozta fel példaként a színházlátogatások látványos emelkedését.

A tao-rendszert eltörlését tavaly az utolsó negyedévben, október végén jelentette be a kormányzat, a színházlátogatások száma pedig máris látványosan esett. Tavaly közel 1,3 millió ember tűnt el a színházakból 2017-hez képest, amely több mint 15 százalékos csökkenést jelent. Ez igazolni látszik azokat az általam korábban megkérdezett színházi vezetőket, akik szerint az elmúlt évek jelentős nézőszám-emelkedésében a legnagyobb szerepet a fiktív előadások vagy nézők játsszák.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszaélések ellen hirdetett harcot a kormány, leszámolás lett belőleHiába ígérte a kormány, hogy a nem csaló színházak nem járnak rosszul a tao-rendszer megszüntetésével, durván bezuhant a legtöbb független színház állami támogatása.

A kulturális tao-rendszer valóban hatalmas lehetőséget jelentett a közérdeknek megfelelően működő színházak számára. A csaló társulatok azonban olyan mértékben kezdték el kihasználni a rendszer gyengeségeit, például az ellenőrzés lényegében teljes hiányát, hogy a kormányzat a rendszer beszántása mellett döntött a visszaélésekre hivatkozva.

Ennek egyelőre az az eredménye, hogy valóban összeomlottak kamuszínházak, viszont az ígéretekkel szemben egy bizonytalan és diszkriminatív finanszírozási rendszer körvonalazódik, ahol az átláthatatlan támogatási szempontok mögött ideológiai szempontok is felsejlenek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet kultúra színház tao Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.