Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. november 4. 07:50 Élet

Egyenlőséget szeretnének a magyarok, mégis a különbségeket mélyítő kormányt választottak

A legszegényebb és a leggazdagabb magyarok jövedelmei közötti különbségek 2010 és 2016 között növekedtek, amiről mi is több cikket írtunk már a G7-nél. Mindez nem meglepő, hiszen a 2010 óta hivatalban lévő kormányok adó- és szociálpolitikája*Például az egykulcsos szja vagy a családi adókedvezmény bevezetése, miközben a családi pótlék összege nem nőtt. leginkább a gazdagoknak kedvez – így aztán az sem csoda, hogy az európai jövedelmi rangsorban a leggazdagabb magyarok előre, a legszegényebbek pedig hátraléptek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA százezer leggazdagabb magyar betört az európai elitbe, a félmillió legszegényebb lecsúszottÖsszejött az európai felső tíz százalék a leggazdagabb magyaroknak. Közben a magyarok alsó néhány százaléka csúszik le, lassan az európai padlónak ütközik. Jövedelem-eloszlás még több pöttyel!

Mindez úgy ment végbe, hogy a 2000-es évek eleje óta egyáltalán nem változott, ahogy a magyar társadalom megítéli a jövedelemkülönbségeket csökkentő kormányzati intézkedések fontosságát a European Social Survey adatai szerint. Ráadásul, ahogy az alább látható, egy ötfokú skálán, amelynek a kisebb értékei fejezik ki a mélyebb egyetértést, 1,6-1,8 pont körül alakult minden vizsgált évben az átlagpontszám. Tehát egészen komoly támogatottsága van az egyenlősítő politikáknak Magyarországon.

 


Sőt, ha az utoljára mért magyar átlagot nemzetközi összehasonlításban nézzük meg, akkor még inkább arra következtethetünk, hogy az országban kifejezetten nagy az igény a jövedelemkülönbségeket letörő politika iránt. A leginkább ugyanis épp Magyarországon tartották fontosnak ezeket az intézkedéseket 2016-ban.

 

 

Ráadásul nem vélekednek másként a Fidesz szimpatizánsai sem, számukra is hasonlóképpen fontos a jövedelmi egyenlőtlenségek felszámolása, mint a társadalom többi tagjának – még bőven a statisztikai hibahatáron belül van az alábbi kéttizedes különbség.

 


Tehát az utóbbi két kormányzati ciklus alatt annak ellenére húzhattak el a leggazdagabb magyarok a legszegényebbektől, hogy egyértelmű társadalmi igény mutatkozik a jövedelemegyenlősítő politika iránt, még a Fidesz támogatói körében is. Tavasszal pedig a kormánypárt e különös ellentmondás ellenére is magabiztosan nyerte az országgyűlési választást. Úgy látszik, hogy a magyarokat a gyakorlatban vagy mégsem érdekli annyira a jövedelemkülönbségek alakulása, mint amennyire állítják, esetleg nem tudnak a tényleges tendenciákról, netán a Fidesz hiába ment szembe a társadalmi igényekkel a szociálpolitikájával, más intézkedéseivel és programpontjaival ellensúlyozni tudta az ezzel kiváltott nemtetszést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar vergődés Európa alján, ahogy még sosem láttadÚj módon ábrázoljuk az európai jövedelemkülönbségeket. A környékbeli országok maguk mögött hagyták Magyarországot, de az összeomló Görögországra majdnem sikerült felzárkózni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet European Social Survey jövedelemkülönbségek jövedelmi egyenlőtlenség Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.