Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 20. 08:34 Élet

A szennyvíz segíti a kínai rendőröket a drog elleni harcban

Kínában a hivatalos adatok szerint 2016-ban közel félmillió ember próbált ki életében először kábítószert. Ez önmagában is mutatja, hogy az elmúlt évtizedben számottevően nőtt Kínában a droghasználók száma, pedig a valós szám még ennél is nagyobb lehet. Egy kutatás szerint 2010-ben a 61 évnél fiatalabb felnőttek 2,1 százaléka próbált ki valamilyen kábítószert, 2015-ben pedig már a 3,6 százaléka, tehát több mint tízmillióval nőtt a számuk.

A drogok kipróbálása nem a tinédzserekre jellemző, hanem inkább a 25-29 évesekre, és még inkább a 30 és 34 év közöttiekre. Egy kínai kutatás szerint erre az a magyarázat, hogy ebben a korban óriási társadalmi nyomás nehezedik a kínai fiatalokra, akik leginkább kikapcsolódásból használnak drogokat.

A megnövekedett droghasználatra a hatóságok is próbálnak reagálni. A Nature arról számolt be, hogy a Pekingi Egyetem kutatói több tucat kínai városban kezdték el vizsgálni a szennyvíz összetevőit, és az abban talált ketamin- vagy metamfetamin-koncentráció alapján a rendőrség igyekszik eljutni a droglaborokhoz.

A Kína déli részén fekvő Csungsant a drogkereskedelem egyik központjának tartják, és tavaly hét kereskedőt fogott el a rendőrség, miután a szennyvízben talált drogalapanyagok elvezették hozzájuk. Egy másik kínai városban, Foshanban a helyi egyetemben állítottak fel a labort, amelynek a segítségével a rendőrök 50 droghasználót fogtak el egy hónapon belül. Ez tízszeres növekedést jelentett a korábbi hónapokhoz képest.

A technológiát több európai országban is használják, például Belgiumban, Hollandiában, Spanyolországban és Németországban, de ott alapvetően tudományos kutatásokra használják az eredményeket.

Korábban több kutatás is adott becslést a szennyvíz összetevői alapján a drogfogyasztásra. A módszer előnye, hogy jó összehasonlítási alapot jelent, és kifejezetten megbízható. Egy 2016-os kutatás nyolc európai várost vizsgálva erős kapcsolatot talált a szennyvízben talált kokain és a rendőrök által lefoglalt mennyiség között.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet kábítószer Kína Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.