Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. június 24. 19:00 Élet

Nem csak a rendszer tehet a növekvő egyenlőtlenségről, hanem az egyéni hozzáállásaink is

A saját személyiségjegyeink is hozzájárulnak az egyenlőtlenségek társadalmi szintű növekedéséhez egy friss kutatás eredményei szerint. A jövedelmi és vagyoni különbségeket a közgazdászok és a szociológusok régóta kutatják, de eddig főleg földrajzi, kulturális és intézményi eltérésekkel magyarázták őket. Most egy nemzetközi kutatócsapat arra a megállapításra jutott 76 ország és 80 ezer megkérdezett adatai alapján, hogy van több olyan egyéni tényező is, amelyek statisztikailag meghatározóak az egyenlőtlenségek alakulásában.

Az egyik legfontosabb személyes tulajdonság ebből a szempontból a türelem. Az elemzők azt találták ugyanis, hogy az önuralomra való képesség az erősebb megtakarítási hajlandóságon és a magasabb iskolázottságon keresztül fejti ki a hatását a társadalmi helyzetre. A kockázatvállalási hajlandóság sem közömbös, ugyanis az a nagyobb vállalkozási kedv által vezet többletbevételhez. Az önzetlenség pedig az adakozáson és az önkéntes munkavégzésen felül a mélyebb társas kapcsolatok útján hat az egyenlőtlenségek ellen.

A kockázatvállalási hajlandóság értékei így alakulnak a világban a tanulmány szerint:

A türelemé pedig így:

Az eredmények fő tanulsága az, hogy az egyenlőtlenségek visszaszorításában nem elég csak a társadalmat átfogó programok szintjén cselekedni. Hiába teszi például egy ország elérhetővé széles rétegek számára az egyetem elvégzését, ami később kedvezőbb fizetési lehetőségekhez vezet, ha sokakban nincs meg a kellő önfegyelem a diploma megszerzéséhez. A vállalkozások ösztönzése is csak akkor lehet igazán sikeres, ha kellő számban vannak vállalkozó kedvű emberek. Ha pedig mindenki csak magával törődik és másoktól elszigetelten éli az életét, eleve reménytelennek tűnik, hogy csökkenjenek a különbségek.

A kutatók egyrészt arra tesznek javaslatot az eredményeik tükrében, hogy az egyenlőtlenségek visszaszorítását célzó intézkedések során azok kidolgozói vegyék figyelembe azt is, hogy a különböző mentalitású embereket azok hogyan fogják érinteni. Másrészt pedig felhívják a figyelmet arra, hogy ezek az attitűdök kialakíthatók és változtathatók, amire szintén ügyelnie kell a társadalompolitikának. Például a megfelelő óvodai és iskolai nevelés alkalmas lehet arra, hogy minél többekben kialakuljon az a hozzáállás, amivel később magasabb jövedelemre tehet szert.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet egyenlőtlenség jövedelmi egyenlőtlenség közgazdaságtan szociális ellátórendszer szociológia vagyoni egyenlőtlenség Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.