Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. június 24. 19:00 Élet

Nem csak a rendszer tehet a növekvő egyenlőtlenségről, hanem az egyéni hozzáállásaink is

A saját személyiségjegyeink is hozzájárulnak az egyenlőtlenségek társadalmi szintű növekedéséhez egy friss kutatás eredményei szerint. A jövedelmi és vagyoni különbségeket a közgazdászok és a szociológusok régóta kutatják, de eddig főleg földrajzi, kulturális és intézményi eltérésekkel magyarázták őket. Most egy nemzetközi kutatócsapat arra a megállapításra jutott 76 ország és 80 ezer megkérdezett adatai alapján, hogy van több olyan egyéni tényező is, amelyek statisztikailag meghatározóak az egyenlőtlenségek alakulásában.

Az egyik legfontosabb személyes tulajdonság ebből a szempontból a türelem. Az elemzők azt találták ugyanis, hogy az önuralomra való képesség az erősebb megtakarítási hajlandóságon és a magasabb iskolázottságon keresztül fejti ki a hatását a társadalmi helyzetre. A kockázatvállalási hajlandóság sem közömbös, ugyanis az a nagyobb vállalkozási kedv által vezet többletbevételhez. Az önzetlenség pedig az adakozáson és az önkéntes munkavégzésen felül a mélyebb társas kapcsolatok útján hat az egyenlőtlenségek ellen.

A kockázatvállalási hajlandóság értékei így alakulnak a világban a tanulmány szerint:

A türelemé pedig így:

Az eredmények fő tanulsága az, hogy az egyenlőtlenségek visszaszorításában nem elég csak a társadalmat átfogó programok szintjén cselekedni. Hiába teszi például egy ország elérhetővé széles rétegek számára az egyetem elvégzését, ami később kedvezőbb fizetési lehetőségekhez vezet, ha sokakban nincs meg a kellő önfegyelem a diploma megszerzéséhez. A vállalkozások ösztönzése is csak akkor lehet igazán sikeres, ha kellő számban vannak vállalkozó kedvű emberek. Ha pedig mindenki csak magával törődik és másoktól elszigetelten éli az életét, eleve reménytelennek tűnik, hogy csökkenjenek a különbségek.

A kutatók egyrészt arra tesznek javaslatot az eredményeik tükrében, hogy az egyenlőtlenségek visszaszorítását célzó intézkedések során azok kidolgozói vegyék figyelembe azt is, hogy a különböző mentalitású embereket azok hogyan fogják érinteni. Másrészt pedig felhívják a figyelmet arra, hogy ezek az attitűdök kialakíthatók és változtathatók, amire szintén ügyelnie kell a társadalompolitikának. Például a megfelelő óvodai és iskolai nevelés alkalmas lehet arra, hogy minél többekben kialakuljon az a hozzáállás, amivel később magasabb jövedelemre tehet szert.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet egyenlőtlenség jövedelmi egyenlőtlenség közgazdaságtan szociális ellátórendszer szociológia vagyoni egyenlőtlenség Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Fontos

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.