Hét országot, köztük Magyarországot is az agresszívan adóztató országok közé sorolta mai sajtótájékoztatóján az Európai Unió gazdasági biztosa, Pierre Moscovici. Az unió fő döntéshozó szerve, az Európai Bizottság nevében azt mondta, hogy a hét ország adópolitikája alááshatja a többi tagállam igazságosságra épülő adózási rendszerét, és terhet jelent az EU adófizetőinek. (A sajtótájékoztató egyébként az EU téli csomagjáról szólt, aminek Magyarországról szóló részét itt olvashatja.)
A francia gazdasági biztos Magyarország mellett Belgiumot, Ciprust, Hollandiát, Írországot, Luxemburgot és Máltát nevezte meg. Moscovici nem mondott konkrétumokat arról, hogy mi alapján bírálta a hét országot, korábban azonban több kifogást is emelt az Európai Unió a kritizált országok adópolitikája ellen.
Több említett ország (például Írország vagy Hollandia) olyan multinacionális cégeknek a székhelye, mint az Apple, a Google, a Facebook vagy az Ikea, amelyek országhatárokon átnyúló céghálókat hoztak létre, hogy kiskapuk kihasználásával minél kevesebbet adózhassanak. Rajtuk kívül Hollandiát, Luxemburgot, Máltát és Ciprust “fekete lyuknak” nevezte, és azt mondta, nyomást fognak rájuk helyezni, hogy változtassanak az adórendszerükön.
Magyarországot amiatt említhette meg Moscovici, mert egész Európában nálunk a legalacsonyabb a vállalkozások nyeresége után fizetett a társasági adó (kilenc százalékos). Emmanuel Macron francia államfő korábban többször beszélt arról, hogy egységes európai társasági adósáv bevezetésére lenne szükség 2020-ig. Franciaországban 33,3 százalék a társasági adó, így ebből a szempontból jelentős a hátránya a külföldi befektetőknél.
Macron Magyarországra utalhatott akkor is, amikor megválasztása után nekiment azoknak az országoknak, akik szerinte az EU-s forrásoknak köszönhetően csökkentik a társasági adót. Korábban arról is beszélt, hogy az egységes társasági adóhoz kötné az uniós támogatások jelentős részét adó strukturális alapokból származó forrásokat.
Szerdai sajtótájékoztatóján Moscovici azt mondta, hogy szeretnék elérni, hogy az igazságos adózás minden ország számára kötelezővé váljon az EU-ban. Arról is beszélt, hogy rendszeresen találkozik a felsorolt országok minisztereivel, és például a holland miniszterrel előremutató tárgyalásokat folytatott.
Közélet
Fontos