Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. március 7. 19:12 Közélet

Az EU elvárja, hogy Magyarország megváltoztassa az adórendszerét

Hét országot, köztük Magyarországot is az agresszívan adóztató országok közé sorolta mai sajtótájékoztatóján az Európai Unió gazdasági biztosa, Pierre Moscovici. Az unió fő döntéshozó szerve, az Európai Bizottság nevében azt mondta, hogy a hét ország adópolitikája alááshatja a többi tagállam igazságosságra épülő adózási rendszerét, és terhet jelent az EU adófizetőinek. (A sajtótájékoztató egyébként az EU téli csomagjáról szólt, aminek Magyarországról szóló részét itt olvashatja.)

A francia gazdasági biztos Magyarország mellett Belgiumot, Ciprust, Hollandiát, Írországot, Luxemburgot és Máltát nevezte meg. Moscovici nem mondott konkrétumokat arról, hogy mi alapján bírálta a hét országot, korábban azonban több kifogást is emelt az Európai Unió a kritizált országok adópolitikája ellen.

Több említett ország (például Írország vagy Hollandia) olyan multinacionális cégeknek a székhelye, mint az Apple, a Google, a Facebook vagy az Ikea, amelyek országhatárokon átnyúló céghálókat hoztak létre, hogy kiskapuk kihasználásával minél kevesebbet adózhassanak. Rajtuk kívül Hollandiát, Luxemburgot, Máltát és Ciprust “fekete lyuknak” nevezte, és azt mondta, nyomást fognak rájuk helyezni, hogy változtassanak az adórendszerükön.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHat év alatt 17 milliárd forinttól szabadította meg a Google és a Facebook a magyarokatDe a teljes kár a harmincmilliárdot is meghaladhatta. Valamiért úgy gondolják, hogy nem kell adót fizetniük Magyarországon, és olyan az uniós rendszer, hogy ezt senki nem kéri számon.

Magyarországot amiatt említhette meg Moscovici, mert egész Európában nálunk a legalacsonyabb a vállalkozások nyeresége után fizetett a társasági adó (kilenc százalékos). Emmanuel Macron francia államfő korábban többször beszélt arról, hogy egységes európai társasági adósáv bevezetésére lenne szükség 2020-ig. Franciaországban 33,3 százalék a társasági adó, így ebből a szempontból jelentős a hátránya a külföldi befektetőknél.

 

Macron Magyarországra utalhatott akkor is, amikor megválasztása után nekiment azoknak az országoknak, akik szerinte az EU-s forrásoknak köszönhetően csökkentik a társasági adót. Korábban arról is beszélt, hogy az egységes társasági adóhoz kötné az uniós támogatások jelentős részét adó strukturális alapokból származó forrásokat.

Szerdai sajtótájékoztatóján Moscovici azt mondta, hogy szeretnék elérni, hogy az igazságos adózás minden ország számára kötelezővé váljon az EU-ban. Arról is beszélt, hogy rendszeresen találkozik a felsorolt országok minisztereivel, és például a holland miniszterrel előremutató tárgyalásokat folytatott.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.