Viszonylag kevés alma teremhet a most induló szezonban, a FruitVeb szakmai szervezet az étkezési almánál 10-15 százalék körüli áremelkedést jósol, mire a gyümölcs a boltok polcaira jut.
Miért fontos ez? Az alma az egyik legnagyobb mennyiségben termelt gyümölcs Magyarországon, és ipari változatát sok esetben nálunk is dolgozzák fel, ezért felvásárlási árának ingadozása, illetve az export és az import lehetőségének alakulása sok piaci szereplőt érint.
Számokban: a FruitVeb előrejelzése 300-350 ezer tonna közé teszi az idei termést, de ebből várhatóan csak legfeljebb 100 ezer tonna lehet az étkezési alma. Az utóbbi hazai kereslete évi 110 ezer tonna körül van, ipari almából pedig jóval nagyobb lesz a hiány, hiszen 400 ezer tonnát tudnak az üzemek feldolgozni. A hiányzó mennyiségeket importálni lehet vagy kell majd.
Tágabb kontextus: a képletet bonyolítja, hogy az időjárás miatt az étkezési alma egy része „lecsúszhat” minőségben az ipari szegmensbe, illetve számolni kell az exporttal is, hiszen a jobb minőségű étkezési és ipari almát a termelők egyaránt eladhatják külföldre is, ha ott jobb árat kapnak érte. Márpedig a FruitVeb szerint erős osztrák, cseh és lengyel keresletre lehet számítani.
Felülnézet: az export-import lehetőségek következtében a hazai termés mennyisége sokkal inkább a termelőknek és a feldolgozóknak egzisztenciális, húsba vágó kérdés, mint a lakossági vásárlóknak, hiszen a boltok is vásárolhatnak külföldi (olcsóbb) almát, ha úgy döntenek.
Az alábbi grafikon azt mutatja meg, hogy négy nagy magyarországi boltláncban 2020 és 2024 eleje között havi bontásban mennyibe került a legolcsóbb, de nem akciós alma kilogrammja.
Alulnézet: ha a magyar boltok meg akarják tartani a jelenlegi árszintet, akkor lehet, hogy azt csak alacsonyabb minőségű áruval tudják megtenni. A legjobb magyar étkezési almára – szokás szerint – magasabb árajánlatot adhat például az osztrák vevő, míg ha a magyar kereskedők jelentős importra szorulnak, akkor olcsón várhatóan csak silányabb külföldi terméshez jutnak hozzá.
Mi várható? A FruitVeb elemzése szerint a magyar termelőknek a klímaváltozás súlyos gondokat okoz. A nagy melegben és aszályban a gyümölcs nem éri el a kívánt méretet, de akár túl gyorsan is beérik, hamarabb lehullik és olyan gyorsan rothad, hogy még ipari almának is nehéz elszállítani. A magyar művelési rendszerek egy része korszerűtlen.
Adat
Fontos