Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. június 22. 13:12 Adat

8 hónapja ér kevesebbet a fizetésünk, de már látszik a fény az alagút végén

A legfrissebb kereseti adatok alapján áprilisban a viszonylag jelentős bérnövekedést még mindig a bérek vásárlóerejének csökkenése követte, ugyanakkor a legfrissebb előrejelzések szerint az infláció csökkenése miatt az év második felében hosszú idő után újra többet érnek majd a fizetések.

Mi történt? A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közzétett friss kereseti adatai szerint áprilisban az átlagos, és a „tipikus” magyar munkavállaló keresetről jobban árulkodó medián keresetek is jelentősen nőttek.

  • Az inflációhoz képest a növekedés mértéke viszont jelentősen elmaradt, így a reálkeresetek újra csökkentek. 

Számokban: a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 15,5, a mediánkeresete 16,4 százalékkal nőtt (568 és 442 ezer forint volt). A nettó átlag kedvezményekkel 392, a medián 307 ezer forint volt.

  • A reálkeresetek viszont csaknem 7 százalékkal csökkentek az előző év hasonló időszakához képest mért 24 százalékos infláció mellett.

Felülnézet: a nettó reálkeresetek éves alapon tavaly szeptember óta csökkennek, április volt a nyolcadik egymást követő hónap, amikor a keresetek emelkedésének mértékét meghaladta a drágulás mértéke.

Az év elején várthoz képest magasabb idei inflációs adatok miatt a minimálbér- és a garantált bérminimum emeléséről is tárgyalnak a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány a Napi.hu értesülése szerint.

Igen, de: a Magyar Nemzeti Bank friss Inflációs jelentése szerint az inflációs csúcson túl vagyunk, és az év vége felé reális az egy számjegyű infláció elérése. 

  • A jegybank szerint ezért az év utolsó hónapjaiban már visszatérhet a reálbérnövekedés, így az infláció csökkenésében van jelenleg a legnagyobb növekedési potenciál a magyar gazdaságban.
  • Ez akár a beruházásokra és így a teljes belső keresletre is nagyon fontos kedvező hatást gyakorolhat – mondta Balatoni András, az MNB igazgatója csütörtökön a jelentés kapcsán.

A reálbérnövekedés visszatéréséhez a munkaerőpiacon is adottak a feltételek a jelentés szerint: a technikai recesszió ellenére a munkaerő-kereslet nagyon jelentős, a munkaadók a GDP csökkenése ellére sem bocsátanak el tömegesen.

Mi várható? A jegybank előrejelzése szerint 16,5 – 18,5 százalék között alakul majd idén az infláció, ami mellett a bruttó átlagkeresetek 12,7 – 13,4 százalékos növekedésére lehet számítani.

  • A reáljövedelmek fél-1,3 százalékos visszaesése várható az év egészében a jegybank szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar lakosság több mint fele szegényedik, egy szűk réteg gazdagszikA magyar lakosság 58 százaléka reáljövedelem csökkenést szenvedett el fél év alatt, a pénz inkább csak ott gyarapodik, ahol eleve több volt belőle - derül ki a Reacty Digital G7-nek készített kutatásából.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMájusban újra lassult az infláció, reális az év végi egyszámjegyű adat2020 novemberében volt utoljára olyan, mint idén májusban: az előző hónaphoz képest csökkentek az árak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat bérek infláció keresetek KSH mnb reálbér Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.