Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2021. február 16. 17:50 Adat

Két ábra, amely megmutatja, mennyivel többen haltak meg a járvány alatt

Százezrekkel többen veszítették életüket tavaly az Európai Unióban, mint a korábbi években. Az Eurostat a járvány márciusi kirobbanását követően kezdte el rendszeresen közölni a többlethalálozási adatokat. Ez a kimutatás nem a koronavírus áldozatainak számát összesíti, hanem azt mutatja meg, hogy az egyes hónapokban bármilyen okból mennyivel többen haltak meg az egyes tagállamokban, mint ami a korábbi években jellemző volt.

Az Eurostat összesítése szerint március és november között a 27 országban összesen 450 ezerrel.

Bár a decemberi számok az összesítésben még nem szerepelnek, de a legtöbb országban már ezek is hozzáférhetőek. Az adatokból pedig elég jól látszik, hogy a halálozás megugrását elsősorban a járvány tavaszi és őszi hulláma okozta. Ha egy grafikonra tesszük az összes tagállam adatait, akkor az is elég jól kirajzolódik, hogy az egyes régiókat hogyan érintették a járvány különböző szakaszai.

Az első hullám egyértelműen a nyugat- és dél-európai országokat sújtotta jobban, és ez a halálozási adatokban is megmutatkozik. A fenti ábrán jól látható, hogy március-áprilisban ezekben a – világoskékkel jelölt – országokban haltak meg jóval többen a megszokottnál. A második hullám ezzel szemben a közvetlen térségünkben volt súlyosabb: október és december között a halálozás is a zölddel jelölt kelet-közép-európai országokban futott fel jobban. A sárga vonalak az északi országokat jelzik, közülük tavasszal kizárólag a lazább védekezést választó svédeknél haladta meg az elhunytak száma jelentősen a korábbi években jellemzőt.

Az adatokból egyébként az is látható, hogy az év első két hónapja alapján akár alacsonyabb is lehetett volna a halálozás az EU-ban, mint a megelőző esztendőkben. Januárban és februárban is kevesebben haltak meg, mint 2016 és 2019 között átlagosan ugyanezekben a hónapokban. Ennek magyarázata minden bizonnyal a szokottnál enyhébb influenzajárvány volt. A lenti térképen a lejátszás gombra kattintva nézhető meg, hogy az egyes országokban hogyan alakult havonta a halálozás.

Magyarországon különösen szembetűnő volt a járvány második hullámának hatása. Itthon az év első kilenc hónapjában kevesebben vesztették életüket, mint ami megszokott ebben az időszakban, az utolsó negyedévben azonban annyira megugrott a halálozás, hogy a teljes évet tekintve az elmúlt húsz esztendő egyikében sem haltak meg annyian, mint 2020-ban.

Az elmúlt ötven év tíz leghalálosabb hetéből négy volt 2020 végén, még úgy is, hogy a korlátozó intézkedések december elejétől kezdve megállították a halálozás addig rendkívül meredek felfutását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz elmúlt húsz év egyikében sem haltak meg annyian Magyarországon, mint 2020-banSzeptember eleje óta tízezerrel többen haltak meg Magyarországon, mint amennyien sz évnek ebben a részében szoktak. Ötvenéves összevetésben is kiugró volt a halálozás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat covid EU halálozás koronavírus Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. április 3. 10:11 Adat

Másfélszeresére nőtt a bűncselekmények száma Magyarországon 2021 óta

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben. Főleg a csalások és a lopások száma ugrott meg a közelmúltban.

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.