Az Európai Unióban 2018 utolsó negyedévében átlagosan 2,8 százalékkal kellett többet fizetniük a vállalatoknak egy órányi munkáért, mint egy évvel korábban. A munkaerő-költségek viszonylag nagy emelkedése az egész tavalyi évet jellemzi az Eurostat adatai szerint, ami jól látszik az alábbi ábrán, ahogy az is, hogy még 2017 második negyedévében gyorsult fel a bérköltségek növekedése.
Éles regionális különbségek látszanak azonban a változások mértékében. Míg az eurózónán belül a munkaerő-költségek növekedése nem érte el az uniós átlagot – 2,3 százalék volt –, a legtöbb 2004-ben és azután csatlakozott tagállamban bőven három százalék feletti emelkedést regisztrált az EU statisztikai hivatala. A csúcstartó Románia 13 százalékos növekedéssel, de a balti országokban is viszonylag sokat drágult egy órányi munka a cégek számára, és érdemes még kiemelni Portugáliát is, ahol szintén tíz százalék felett nőttek a munkaerő-költségek.
A magyarországi 8,1 százalékos adat is messze az uniós átlag felett van (az uniós növekedési ranglistán a hatodik helyen van Magyarország), a visegrádi országok között pedig a legmagasabb. Részletesebben megvizsgálva a magyar adatokat jól látszik, hogy a feldolgozó- és építőipart, illetve a szolgáltató cégeket egyaránt érinti az utóbbi évek dinamikus munkaerő-költség növekedése, igaz, az építőiparban a legnagyobb drágulás 2017-ben volt.
Adat
Fontos