Lengyelországban éppen 40 éve vezette be az akkor uralmon lévő kommunista rezsim a hadiállapotot, amellyel az egyik fő célja a gyorsan romló életszínvonal, a lényegében összeomló élelmiszerellátás miatti egyre erősebb tiltakozás letörése volt.
Az évforduló kapcsán a Fakt című újság megpróbálta pénzügyileg korrekt módon összehasonlítani az 1981-es és a 2021-es átlagkeresetek vásárlóerejét – írja a Money.pl.
Abból indultak ki, hogy 1981-ben az átlagkereset 7689 zloty volt, ami akkor 25-30 dollárnak felelt meg. Úgy számoltak, hogy ma egy dollár a háromszorosát éri, mint 40 éve, az átlagkereset pedig 5657 zloty (durván 450 ezer forint), ami nagyjából 1380 dollár, vagyis a két dollárban számolt összeg között körülbelül 15-szörös a különbség – ennyivel lett jobb a keresetek értéke 40 év alatt.
Márpedig ha ezt a módszert elfogadjuk, és az akkori, illetve a mostani árakat nézzük, akkor egy átlagos lengyel fizetésből ma háromszor több egy kilós kenyeret lehet venni, mint 1981-ben.
Lisztből csaknem hatszoros a szorzó, tejből pedig 2,5-szeres, ennyivel többet lehet ma vásárolni egy havi fizetésből. A vajnál csak kevesebb mint kétszeres arányt mértek, cukorból viszont majdnem háromszoros a mérték.
Az összehasonlítás inkább csak játék, hiszen a körülmények gyakorlatilag nem is vethetők össze egymással. Erre a legjobb példa a lap szerint a nem élelmiszerjellegű termékek köre, ha valaki 1981-ben egy akkor még csak keményvalutáért behozott, és hiánycikknek számító farmernadrágot akart venni, akkor rámehetett a teljes havi fizetése is.
Pénz
Fontos