Hírlevél feliratkozás
Hobot Péter
2018. február 22. 13:45 Világ

Kriptoszemfényvesztéssel menekülne Venezuela az államcsőd elől

Ma fél dollárt ér a feketepiacon a 100 ezres bolívar, a venezuelai pénz legnagyobb címlete, miután a több mint fél éve tomboló hiperinfláció és a tőkekorlátozások végleg padlóra küldték a dél-amerikai ország gazdaságát. Öt éve még tíz bolivart kellett fizetni egy dollárért. Miközben Caracasban a bankok alig pár cent értékben limitálják a lakossági pénzfelvételt, az ország vezetése kedden kriptodevizát kezdett árulni.

Venezuela felett évek óta gyűlnek a sötét felhők, a csökkenő olajár és a folyamatos kormányzati költekezés tavalyra tette fizetésképtelenné az országot. Hiába van még mindig sok exportbevétele az olaj után, Venezuela folyó fizetési mérlege már két éve deficites, azaz szökik a pénz az országból. A hiperinfláció és a kimerült devizatartalékok miatt az országnak most keményvalutára van szüksége, hogy fizetni tudja külföldi hiteleit.

 


Nehéz leckét kaptak a rezsim vezetői, mert a Trump-kormányzat egyik rendelete alapján tavaly nyár óta az USA állampolgárai nem finanszírozhatják a venezuelai államadósságot, és nem is üzletelhetnek az ország kommunista vezetésével. Tavaly ugyanis Maduro elnök – megkerülve a kongresszust – rendeleti úton hatalomban tartotta magát.

Maduro most nagy trükkel cselezné ki az amerikaiak pénzügyi szankcióit: olajfedezetű állami kriptopénzt dobott piacra, a Petro-t. A diktátor bizalmat kér, cserébe a befektetőknek megtérülést, a venezuelaiaknak pedig devizát ígér. Az elnök azt állítja, hogy az első nap 735 millió dollárért (185 milliárd forintért) vettek Petro-t, de erre az ő szaván kívül nincs más bizonyíték.

Minden egyes kibocsájtott Petro egy hordó olajat ér. Az még nem tiszta, hogyan fog működni az átváltás. Két kisebb probléma viszont van a tranzakcióval: a fedezetként szolgáló olaj egyenlőre még nincs kitermelvem, a kitermelést végző vállalatoknak pedig csak 60 százalékában tulajdonosa a venezuelai állam.

A tervek szerint 100 millió Petro kerül forgalomba, amiből hatmilliárd dollár bevétele lehet Maduro rezsimjének. 100 millió hordó olaj a teljes venezuelai olajtermelés 44 napi kibocsájtása. Ha a világpiaci áron, 60 dollár körül sikerül eladnia Maduronak a Petro-t, azzal felértékelné a venezuelai olaj fedezetet: az elmúlt években a Caracasban hajóra tett olaj ára inkább a 30 dollárhoz közeledett.

 


Elemzők szerint az üzlet nem a kriptodevizáról szól, mivel azok értéke a bizalomban és a központi irányítás nélküli működésben van. Ezeknek ellentmond, hogy a Petro-t az a venezuelai központi bank és az a kormányzat kezeli, ami az elmúlt években csődbe vitte a dél-amerikai országot. Másról van szó: a venezuelai rezsim

  • gyorsabban akar pénzhez jutni, mint ahogy azt az olajkitermelése engedné, ezért gyakorlatilag határidős piacot hozott létre;
  • finanszírozni akarja a venezuelai államadósságot és költségvetést, miközben megkerüli az USA pénzügyi intézményrendszerét.

A tőzsdei papírok kibocsájtásához hasonlóan a Petro egy részét, várhatóan 38,4 százalékát az első befektetők kedvezményesen vásárolhatják meg, a mostani hordónkénti olajár 60 százalékáért. A tervek szerint áprilisban indul a szabad forgalom, akkor már bárki vehet Petro-t. A foundico.com honlapján most is fenn van, lehet támogatni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bolivar olajár Venezuela Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Fontos

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Stubnya Bence
2025. április 10. 15:47 Vállalat

A Continental egyetlen veszteséges hazai cégét is elérheti a cégcsoport átszervezése

A cégcsoport átszervezése már idén elkezdődne az autóipari üzletág leválasztásával, jövőre ezt követné a Contitech eladása vagy tőzsdei bevezetése.