Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. február 19. 11:55 Vállalat, Világ

Korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették a jegybankelnököt Lettországban

Szombaton őrizetbe vette a korrupcióellenes ügynökség Ilmars Rimsevics lett jegybankelnököt, aki eurót használó ország képviselőjeként az Európai Központi Bank kormányzótanácsának is tagja.

Rimsevics elfogása időben egybeesik azzal, hogy az EKB átmenetileg leállította az ország harmadik legnagyobb bankjának kifizetéseit, miután az amerikai hatóságok kedden pénzmosás gyanúja miatt szankciókat kezdeményeztek a pénzintézettel szemben. Az amerikai pénzügyminisztérium szerint a szóban forgó ABLV Bank többek között megsértette az Észak-Korea ellen érvényben lévő nemzetközi szankciókat.

Rimsevics 1992 óta dolgozik a lett jegybankban, ahol 2001-ben nevezték ki elnöknek. 2014 óta, amióta Lettország csatlakozott az euróövezethez, az Európai Központi Bank monetáris döntéshozó testületének is tagja – írja a Bloomberg.

A jegybankvezért a hírek szerint hét órán át hallgatták ki szombat este, és az irodájában és az otthonában is házkutatást tartottak. A korrupcióellenes hivatal és a kormány sem tárt fel egyelőre részletek az ügyről a nyilvánosság előtt, azonban Maris Kucinskis lett miniszterelnök és Dana Reizniece-Ozola pénzügyminiszter is lemondásra szólította fel a jegybankelnököt. A miniszterelnök rendkívüli kormányülést hívott össze hétfőre, amelyet követően, dél körül sajtótájékoztatót tartanak.

Elképzelhető, hogy az eseménynek köze lehet a lett ABLV Bank kifizetéseinek befagyasztásához, amit az EKB rendelt el hétfő reggel, ám ezt eddig egy hivatalos forrás sem erősítette meg. Az euróövezet központi bankjának indoklása szerint az ABLV pénzügyi pozíciója nagyot romlott az elmúlt néhány napban, amióta az amerikai pénzügyminisztérium kedden pénzmosással gyanúsította meg a pénzintézetet, és az amerikai törvényeknek megfelelően szankciók elrendelését kezdeményezte ellene. Az USA pénzügyminisztériuma szerint a pénzmosás bevett üzleti gyakorlattá vált az ABLV Banknál, amely a gyanú szerint az észak-koreai ballasztikus rakétaprogramhoz kötődő tiltott tranzakciókat segíthetett, és szintén nemzetközi szankciókkal sújtott orosz és ukrán szervezetek számára is tiltott ügyleteket hajthatott végre. A vádakat az ABLV eddig tagadta.

Rimsevics elfogása és az ABLV Bank ügye is komoly károkat okozhat a lett gazdaságnak, aminek a gazdasági válság során 20 százalékkal esett vissza a GDP-je, és amely éppen tavaly érte el a válság előtti teljesítményét.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ bank európai központi bank jegybank jegybankelnök Lettország pénzmosás szankció Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.