Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. február 15. 11:20 Világ

Fenntarthatatlan minden ország, ahol jó élni

Lehetséges jó életet biztosítani a Föld mind a 7,5 milliárd lakosának anélkül, hogy tönkretegyük a bolygót? Ezt a fenntarthatóságra vonatkozó kulcskérdést próbálták megválaszolni a Leeds University környezetközgazdász professzora, Daniel O’Neill és kollégái a Nature-ben múlt héten megjelent publikációjukban.

A kutatók több, mint 150 országnál vizsgálták meg, hogy a lakosok életminősége hogyan viszonyul az erőforrások felhasználásához. Az eredmény a kutatókat is meglepte: nem találtak olyan országot, amely fenntartható módon tudja biztosítani polgárainak a jó élethez szükséges alapvető emberi szükségleteket.

O’Neill és csapata előzetesen azt feltételezték, hogy biztos lesz egy olyan ország, ahol magas az életszínvonal és kevés erőforrást használnak, de egy ilyet sem találtak. A vizsgált országok közül még Vietnam áll a legközelebb az optimumhoz, vagyis Vietnam hasonlít a leginkább egy fenntarthatóan működő mintaállamra.

Az egyes országok életminőségét tizenegy mutató alapján határozták meg, köztük például az élettel való elégedettség szintjével, a várható élettartammal, a jövedelmi színvonallal, az oktatással és a társadalmi kapcsolatokkal. A fenntarthatóságnál hét mutatót vettek figyelembe, mint például a szén-dioxid-kibocsátást vagy az ökológiai lábnyomot. A kutatáshoz 2011-es adatokat használtak, mert frissebb adatok nem álltak rendelkezésre minden ismérvre.

A függőleges tengely az életszínvonal alapján rangsorolja az országokat, a vízszintes az erőforrás-felhasználás alapján. Forrás: Nature

Az Egyesült Államokban – amely nyilván a legmagasabb életszínvonalú országokhoz tartozik – például az egy főre jutó éves szén-dioxid-kibocsátás 21,2 tonna, míg a tanulmány szerint a fenntarthatóság küszöbértéke 1,6 tonna, tehát kevesebb mint az amerikai érték tizede. Magyarország nagyjából a középmezőnyben helyezkedik el, az átlagosnál magasabb életszínvonallal és erőforrás-felhasználással.

A tanulmány szerint még a várható népességnövekedés mellett (2100-ra 11 milliárdos népességet becsülnek) is lehetséges lenne nagyjából fenntartható szinten kielégíteni az alapvető fiziológiai szükségleteket, mint amilyen például a táplálkozás vagy az energiához való hozzáférés. Az életminőség további növelése (várható élettartam, társadalmi kapcsolatok vagy demokrácia minősége) ugyanakkor már sokkal nagyobb hatékonyságot feltételezne. O’Neill szerint legalább kétszer olyan hatékonyan kellene felhasználni az erőforrásainkat ahhoz, hogy a Föld minden lakosa jó életszínvonalon tudjon élni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ fenntarthatóság környezetszennyezés környezetvédelem Vietnam Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.