Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. március 9. 14:32 Élet, Világ

Mit tehetnek a beoltottak az amerikai járványügyi hatóság szerint?

Az Egyesült Államokban a második dózissal is beoltottak száma meghaladta a 30 milliót, és a járványügyi hatóság (CDC) elérkezettnek látta az időt arra, hogy frissítse az útmutatásait. Az új szabályok abból a szempontból érdekesek, hogy jól mutatják, mire lehet számítani abban az időszakban, amikor a járványnak még messze nincs vége, de a népesség egy jelentősebb része már elvileg védett a fertőzés ellen.

Ahogy például a Technology Review is írja, a CDC útmutatásának három fontos pontja van.

  1. Ha beltérben csak olyanok vannak együtt, akik legalább két hete megkapták a második oltásukat is (illetve a Johnson & Johnson vakcina esetében az elsőt), akkor nekik nem kell maszkot viselniük, és nem is kell több méteres távolságot tartaniuk egymástól. Ez tűnik pillanatnyilag a legnagyobb könnyítésnek. A CDC ugyanakkor továbbra sem javasolja a nagyobb létszámú összejöveteleket, ám sajnos azt nem részletezi, hogy ezt körülbelül hány főtől számítja.
  2. Közterületen a beoltottaknak is maszkot kell viselniük és távolságot kell tartaniuk másoktól. Ennek az az oka, hogy egyelőre nem lehetünk biztosak benne, hogy a beoltott személy nem terjeszti a vírust (miközben maga súlyosan nem betegszik meg), és közterületen, áruházakban vagy tömegközlekedési eszközökön akár tudtán kívül is megfertőzhet olyanokat, akik nincsenek még beoltva.
  3. Ha csak egyetlen másik háztartás tagjaival találkozik a beoltott, akár beltérben, akkor nem kell maszkot viselnie, de érdemes nagyon óvatosnak lennie a nem beoltottak egészségügyi kockázatait figyelembe véve.

Továbbra sem tudjuk, hogy egy beoltott milyen mértékben tudja továbbadni a fertőzést, egyelőre csak valószínűsíthető, hogy sokkal kevésbé, mintha nem lenne beoltva.

A beoltottaknak azért javasolják, hogy tartsanak be minden óvintézkedést, mert bár az oltás nagy valószínűséggel megvédi őket a betegség súlyos lefolyásától, arra továbbra is kevés adat van, hogy ha megfertőződnek, akkor milyen hosszú távú hatásokkal kell számolni. Hiába van beoltva tehát valaki, továbbra is az a legbiztosabb, ha megpróbálja elkerülni a fertőzést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ Amerika beoltott CDC járvány koronavírus oltás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.