Egészen drámai a helyzet a New York Times beszámolója alapján a világ egyik legsűrűbben lakott területén, a Gázai övezetben. A Palesztin Hatóság enklávéjában közel kétmillióan laknak egy akkora területen, mint mondjuk Karcag vagy Hajdúböszörmény.
A 2007 óta izraeli blokád alatt álló területen lényegében kifogyóban van a pénz a közelmúlt politikai viharai miatt. A bankautomatáknál akár hat órát is sorban kell állni, a piacokon az árusok Koránt olvasnak, mert nincsenek vevők, és egyre több bolttulajdonost zárnak börtönbe az adósságaik miatt.
A kórházak működését 12 órás áramszünetek akadályozzák, a víz szinte teljesen ihatatlan, a szennyvíz elönti a partot és a közeli halászterületeket. A családok anyagi problémái miatt annyi gyerek hagyta ott az iskolát, hogy brutális verseny alakult ki mentalevelél-árusok és a szélvédőmosók között.
Az izraeli Haaretz szerint a példátlan gazdasági visszaesést jól mutatja, hogy az Izraelből érkező áruszállító kamionok száma két év alatt a felére csökkent az egyik határátkelőnél. A munkanélküliek aránya 2014 óta tartósan 40 százalék felett jár, sőt, már az 50 százalékot közelíti. Különösen a nők és a fiatalok körében általános a munkanélküliség. Az ENSZ közel-keleti különmegbízottja szerint hamarosan teljesen összeomolhat a helyi gazdaság.
A romló gazdasági körülmények alapvetően a Gázai övezetet ellenőrző militáns, iszlamista Hamász és a Ciszjordániát ellenőrző világi, mérsékeltebb Fatah konfliktusára, valamint a Gáza szempontjából szerencsétlenül alakuló nemzetközi politikai helyzetre vezethetőek vissza. Bár Izrael több, mint egy évtizede szigorúan ellenőrzi és korlátozza a Gázai övezetbe szállítható termékeket, hogy nyomást gyakoroljon a Hamászra, a palesztin szervezet korábban komoly bevételekre tett szert az Egyiptomból érkező csempészáru megadóztatásából.
A 2014-ben kinevezett egyiptomi elnök, Abdel-Fattah el-Sziszi viszont a radikális iszlámot, így a Hamászt is fenyegetésnek tartja. Egyiptom elérte, hogy a fő gázai-egyiptomi határátkelőt Rafáhnál ne a Hamász, hanem a Palesztin Hatóság ellenőrizze, a Hamászt pedig arra kényszerítette, hogy ne használja többet a csempészalagutakat. A Hamász az egyik legfontosabb izraeli határ, a Kerem Shalomi ellenőrzését is elvesztette a Palesztin Hatósággal való konfliktusa miatt, ami havi 20 millió dollár kiesést jelentett az iszlamista szervezetnek.
Az anyagilag egyre jobban ellehetetlenülő Hamász az arab világban is az elszigetelődés felé tart. Míg korábban a palesztin-izraeli konfliktusra jóval nagyobb figyelem jutott, egy ideje az iraki és a szíriai háborúk, illetve a szaúdi-iráni vetélkedés háttérbe szorítják a palesztinok nehézségeit.
Világ
Fontos