Folytatódhat egy tenger alatti, mélyművelésű szénbánya megnyitásának előkészítése az Egyesült Királyságban, miután a kormány nem támadta meg a helyi hatóságok döntését.
A tervek szerint Anglia északnyugati részén, Cumbria grófságban, Whitehaven közelében létesülne a szénbánya, amely az Ír-tenger alatt lévő szénmezőt aknázná ki. A kitermelt szenet egy közeli létesítményben alakítanák koksszá acélipari felhasználás céljából.
A 165 millió fontos beruházást 2017 óta a helyi hatóságok már kétszer is engedélyezték, a kormány pedig most úgy döntött, hogy nem avatkozik közbe – írja a BBC. Környezetvédő szervezetek nem meglepő módon ellenzik a bányanyitást, és jó eséllyel bíróságon fogják megtámadni az engedélyét.
Ha valóban létrejön, ez lesz az ország első új mélyművelésű szénbányája az utóbbi 30 évben, továbbá valószínűleg az egyetlen is, mivel az utolsó ilyen bányát már jó pár évvel ezelőtt bezárták. Az sem véletlen, hogy nem energetikai célra akarnak szenet bányászni, a szénalapú áramtermelés ugyanis már egyre kevésbé éri meg, tavaly már hónapokon keresztül teljesen szénmentesen működött az ország áramrendszere.
Az acéliparban azonban egyelőre nem tudják nélkülözni a kokszot, a beruházást tervező vállalat azzal érvel, hogy évente 3 millió tonnányi amerikai importot váltana ki a tevékenysége. A kormány számára ennél is többet nyom a latba az ígért 500 új munkahely a gazdaságilag hátrányos helyzetű vidéken, amelyet csak nemrég tudott elhódítani a konzervatív párt, miután az itteni választókörzetek több évtizeden keresztül stabil munkáspárti bázisnak számítottak.
Közben azonban Boris Johnson miniszterelnök a klímaváltozás elleni közdelem élharcosának is el szeretné adni magát, ami nyilvánvalóan ellentmondásban van egy új szénbánya megnyitásával, hiszen a klímaváltozás szempontjából leginkább szennyező fosszilis tüzelőanyagról van szó. Persze ha importot vált ki, akkor globális léptékben mindegy, honnan származik a felhasznált szén, végső soron az acélipar dekarbonizálására lenne szükség.
Világ
Fontos