Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. február 7. 14:13 Világ

A német nagyiparnak nem tetszik Merkel koalíciója

Hónapok óta tartó tárgyalássorozat ért ma délelőtt véget Németországban, miután az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és testvérpártja, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) megállapodott a Német Szociáldemokrata Párttal (SPD) a kormányalakításról és a programról. A nagykoalíciós megállapodásról még a tagságnak is szavazni kell, de délutánig ezen is túl lesznek a pártok.

A három párt megállapodott a minisztériumok elosztásában is, a korábbi kormányhoz képest újdonság, hogy a szociáldemokraták megkapják a pénzügyminisztériumot, amelyet 2009-től 2017-ig a CDU-s Wolfgang Schäuble vezetett, a CSU pedig megkapja a belügyminisztériumot, amelyet Horst Seehofer pártelnök vezethet. (A külügyi, szociális, igazságügyi és környezetvédelmi minisztert eddig is az SPD adta, az új külügyminiszter Martin Schulz lesz.)

A német gazdasági élet legnagyobb hangú szereplői nem fogadták túl nagy örömmel a megállapodást, főleg azért, mert a szociáldemokratákhoz került a pénzügyminisztérium. Dieter Kempf, a német iparszövetség elnöke szerint a kiadásoknál a “jövő biztosítása helyett az újraelosztás politikája fog érvényesülni”, és általában is felváltja az eddigi költségvetési fegyelmet a költekezés. Az adócsökkentések pedig elmaradhatnak, a német iparosok különösen annak örülnének, ha a cégek kutatás-fejlesztésre szánt összegei után kevesebbet kellene adózni.

Lenne is miből adót csökkenteni, hiszen a német gazdaság szárnyal, a GDP tavaly 2,2 százalékkal nőtt, a költségvetés 38,4 milliárd eurós többlettel zárt. Az export 6,4, míg az import 7,9 százalékkal emelkedett, miközben a munkanélküliség már évek óta 5 százalék körül stabilizálódott.

 

Mások, például Michael Frantzscher közgazdász viszont üdvözölték a megállapodást és a programot, részben a régóta hiányzó keresletélénkítő lépések – például egy infrastruktúrafejlesztési program -, de főleg az európai integráció mélyítése melletti elkötelezettség miatt.

Fontos lesz követni, hogy milyen hatással lesz az új nagykoalíciónak a német gazdaságra. A társadalom nagy része egyre kritikusabb a 2008-as pénzügyi válság óta folytatott túl szigorú költségvetési politikával. Ha sikerül is a lazább államháztartás irányába elmozdulni, óriási viták várhatók. A konzervatív, a nemzetgazdaság érdekeit jobban szem előtt tartó CSU/CDU a cégeknek nyújtana adókedvezményt, míg a szociáldemokraták – történelmi hagyományoknak megfelelően – a munkavállalók érdekképviseletét, a nekik juttatott adókedvezmények szélesítését szeretné elérni.

Az SPD például azt javasolja, hogy a 250, vagy annál kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégeknek legfeljebb öt olyan alkalmazottja lehet, akinek úgy van határozott idejű munkaszerződése, hogy annak nincs gazdasági indoka. A 250 fő feletti cégeknél ez az arány két százalék lehet. Ez egyértelmű szigorítás jelent, hiszen a jelenlegi munka törvénykönyve nem ismeri a „gazdasági indok” jogi fogalmát. A szociáldemokraták javaslata azt szeretné elérni, hogy a munkavállalás esetében a határozatlan idejű foglalkoztatás legyen a főszabály.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ angela merkel koalíció németország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.