A moszkvai üzleti élet befolyásos vezetői hónapokon keresztül aggódtak, hogy megjelenik-e a nevük az Egyesült Államok hétfőn közzétett listáján, amelyen Oroszország befolyásos politikai és gazdasági szereplőit gyűjtötték össze. A Quartz szerint több orosz oligarcha hónapokon keresztül lobbizott az amerikai kormányzati szerveknél, hogy információkat szerezzen a készülő listáról. Többen csak amiatt mondtak le előre leszervezett programokat, hogy ne lássák együtt őket Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Voltak olyanok is, akik előremenekülve a cégeiket számolták fel.
Bár a listán való szereplés önmagában semmilyen jogi következménnyel nem jár, az üzletemberek attól tartottak, hogy komolyan árthat üzleteiknek, likviditásuknak vagy európai utazásai terveiknek, ha összemossák őket a Putyinhoz közeli oligarchákkal. A féléves várakozás után publikált lista végül általános derültséget keltett Oroszországban.
A 210 embert tartalmazó listát ugyanis lényegében két publikus forrásból ollózták össze. A felsorolás 114 magas rangú kormányzati szereplőt tartalmaz, úgy, ahogy a Kreml angol nyelvű honlapján szerepelnek. A listán szereplő 96 milliárdost pedig lényegében a leggazdagabb oroszokat listázó Forbes-kiadványból másoltak át. A listát összeállító Pénzügyminisztérium el is ismerte, hogy felhasználták a Forbes kiadványát.
A listára nem került fel Putyin, aki azzal viccelt, hogy emiatt sértve érzi magát. Dimitrij Medvegyev miniszterelnök pedig azzal, hogy okot adott volna a lemondására, ha nem került volna fel a listára.
Az oroszországi Forbes lista korábbi vezető szerkesztője, Leonid Bershidsky szerint hízelgő, hogy az ő gyűjtésükre hivatkozva alapozták a listát, de szerinte sosem állították azt, hogy a Forbes-lista teljes lenne és pontosak lennének a vagyonbecsléseik. Amikor 2004-ben először összeállították a listát, a benne szereplők leggyakoribb reakciója az volt, hogy kinevették a vagyonukra vonatkozó becsléseket.
Bershidsky szerint az amerikai Pénzügyminisztérium listája azért is szégyenletes, mert a Forbes-gyűjtés másolásából fakadóan olyan emberek is szerepelnek rajta, akik kifejezetten távol állnak Putyin kormányától (például az Európába menekült vodkamilliárdos Juri Sefler, vagy a korábbi kaszinómágnás Oleg Bojko). Ezzel szemben több olyan befolyásos oligarchát is kihagytak, akik fontos szereplők Putyin holdudvarában, csak a Forbes egy milliárd dollárnál kevesebbre becsülte a vagyonukat, akárcsak a Putyin rendszerét szintén fenntartó bírákat, politikusokat és más vezetőket.
Az Egyesült Államok először azt követően vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben, hogy oroszok által támogatott fegyveresek szálltak meg kelet-ukrajnai területeket és a Krím félszigetet. Később további szankciókat vezettek be az amerikai választási folyamatba történt állítólagos orosz beavatkozás miatt. Az USA több Putyin-közeli politikai szereplő és üzletember ellen beutazási tilalmat rendelt el, és az USA-ban lévő vagyoneszközeiket befagyasztották. A mostani listán szereplők ellen egyelőre nem lépnek életbe hasonló szankciók, de világosan mutatja, hogy a poénkodások ellenére tovább romlik a két ország kapcsolata.
Világ
Fontos