Vajon mit fog a davosi konferencián összegyűlő kozmopolita-globalista CEO-elit fejéhez szegezni Donald Trump amerikai elnök, aki saját politikai ideológiáját éppen ezzel a csoporttal szemben alakította ki? Ez foglalkoztatta a világpolitika megfigyelőit, amióta kiderült, hogy az amerikai elnök ellátogat az eseményre.
A válasz az, hogy semmit. Sőt, Trump a beszéd kedvéért mintha robottá változott volna, és gépszerűen olvasta a súgógépről a teljesen Davos-kompatibilis beszédét, amiben nagy szerepet kapott a kulcsmondat, miszerint “az, hogy Amerika először, nem jelenti azt, hogy Amerika egyedül”. Trump tartotta magát az előre kitalált üzenethez, miszerint főleg az USA-ba irányuló beruházások érdekében fog lobbizni Davosban, és ezért az amerikai gazdaság erejéről, illetve az adócsomagtól és a szabályozás lebontásától várt előnyökről beszélt főleg.
A szokatlan fegyelmezettség azt is jelenti, hogy az elnök tiszteletteljesen viselkedett a jelenlévő politikai és üzleti vezetőkkel, legalábbis nem mondott semmi olyat, amiből rögtön botrány lett volna (igaz, amikor a kamu sajtóról beszélt, kapott némi hurrogást a teremben, a videón 35:40-től látható ez a jelent). A másik oldalon viszont nem biztos, hogy a robothangon beszélő elnököt bárki őszintének találhatta, miközben Trump váratlan irányváltásait jól ismeri bárki, aki követi a híreket.
Ott van például a kereskedelempolitika, ami máig az egyik legnagyobb világgazdasági kockázat Trump elnökségében. Az elnök kampánya alatt végig a szabadkereskedelmi egyezményeket tette felelőssé az amerikai rozsdaövezet gazdasági lecsúszásáért, viszont azon túl, hogy kivonult a csendes-óceáni szabadkereskedelmi övezetről (TPP) szóló tárgyalásokról, és bevezetett egy-két importvámot Kanadával és Kínával szemben, nem tett sokat. Például nem mondta fel a NAFTA nevű észak-amerikai kereskedelmi egyezményt sem.
Davosban már odáig ment, hogy egyáltalán nem ellenzi a szabadkereskedelmet, ha az méltányos és kölcsönös előnyöket hoz: “az Egyesült Államok kész arra, hogy kölcsönösen előnyös kétoldalú kereskedelmi szerződést kössön a világ összes országával”. De az is semmi ahhoz képest, hogy csütörtök este azt mondta CNBC-nek, hogy még a TPP-hez is csatlakozna megfelelő feltételek esetén. A vele vacsorázó európai vállalatvezetőknek pedig azt mondta, hogy ő is érdekelt az európai gazdaság növekedésében, hiszen akkor lesz kinek exportálni az amerikai árukat.
Világ
Fontos