Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. augusztus 25. 10:39 Vállalat

Akciós a gyémánt, csak legyen, aki megveszi

A koronavírus-járvány a gyémántpiacot is befagyasztotta, a világ két vezető bányászati és kereskedőcége, a De Beers és az Alrosa a második negyedévben együtt is csak 130 millió dolláros forgalmat bonyolított le, míg 2019 hasonló időszakában még 2,1 milliárd volt ez a szám.

Az ágazat óriásai eddig ellenálltak annak a csábításnak, hogy olcsóbban próbáljanak túladni készleteiken, részben azért, mert rövid távon leginkább a bezárt ékszerüzletek miatt nem volt kereslet, nem pedig a túl magas árak következtében. A kínai vásárlási kedv visszatértével, illetve más gazdaságok fokozatos újraindulásával ez a helyzet megváltozott, ráadásul a kisebb kereskedők akár 25 százalékkal is olcsóbban kínálják a gyémántokat, mint a járvány előtt, így elkezdtek piacot szerezni a nagyok rovására.

A De Beers korábban csak abban engedett, hogy lehetővé tette ügyfelei számára bizonyos szerződések felmondását, illetve a korábbitól eltérő helyszíneken is meg lehetett tekinteni az árut. Most azonban a Bloomberg De Beers-ügyfelektől származó értesülései alapján arról ír, hogy a vállalat ezen a héten közel 10 százalékkal olcsóbban kínálja az egykarátosnál nagyobb nyers gyémántokat. (Egy egykarátos nyers gyémántból átlagosan 0,3 karátos csiszolt kő készíthető.) A kisebbeket azért nem, mert ott továbbra sem érzékel keresletet, így nem lenne értelme az árleszállításnak.

Úgy tűnik, hogy a nagyobb kövek készletei mostanra nagyjából elfogytak a gyémántok vágásával és csiszolásával foglalkozó cégeknél, így már hajlandók bizonyos mennyiséget venni, legalábbis némi árkedvezménnyel rávehetők erre. A korábbi szintű kereslet visszatérésével azonban nem lehet számolni addig, míg az amerikai gazdaság nem tér magához, a járvány előtt ugyanis világszinten a gyémántok majdnem fele az Egyesült Államokban talált gazdára.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVennél olyan olcsó gyémántot, ami laborban készült?A világpiaci vezető elindul a mesterséges gyémántokkal. Negyed karát 50 ezer forint lesz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat de beers gyémánt Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.