Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. augusztus 25. 10:39 Vállalat

Akciós a gyémánt, csak legyen, aki megveszi

A koronavírus-járvány a gyémántpiacot is befagyasztotta, a világ két vezető bányászati és kereskedőcége, a De Beers és az Alrosa a második negyedévben együtt is csak 130 millió dolláros forgalmat bonyolított le, míg 2019 hasonló időszakában még 2,1 milliárd volt ez a szám.

Az ágazat óriásai eddig ellenálltak annak a csábításnak, hogy olcsóbban próbáljanak túladni készleteiken, részben azért, mert rövid távon leginkább a bezárt ékszerüzletek miatt nem volt kereslet, nem pedig a túl magas árak következtében. A kínai vásárlási kedv visszatértével, illetve más gazdaságok fokozatos újraindulásával ez a helyzet megváltozott, ráadásul a kisebb kereskedők akár 25 százalékkal is olcsóbban kínálják a gyémántokat, mint a járvány előtt, így elkezdtek piacot szerezni a nagyok rovására.

A De Beers korábban csak abban engedett, hogy lehetővé tette ügyfelei számára bizonyos szerződések felmondását, illetve a korábbitól eltérő helyszíneken is meg lehetett tekinteni az árut. Most azonban a Bloomberg De Beers-ügyfelektől származó értesülései alapján arról ír, hogy a vállalat ezen a héten közel 10 százalékkal olcsóbban kínálja az egykarátosnál nagyobb nyers gyémántokat. (Egy egykarátos nyers gyémántból átlagosan 0,3 karátos csiszolt kő készíthető.) A kisebbeket azért nem, mert ott továbbra sem érzékel keresletet, így nem lenne értelme az árleszállításnak.

Úgy tűnik, hogy a nagyobb kövek készletei mostanra nagyjából elfogytak a gyémántok vágásával és csiszolásával foglalkozó cégeknél, így már hajlandók bizonyos mennyiséget venni, legalábbis némi árkedvezménnyel rávehetők erre. A korábbi szintű kereslet visszatérésével azonban nem lehet számolni addig, míg az amerikai gazdaság nem tér magához, a járvány előtt ugyanis világszinten a gyémántok majdnem fele az Egyesült Államokban talált gazdára.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVennél olyan olcsó gyémántot, ami laborban készült?A világpiaci vezető elindul a mesterséges gyémántokkal. Negyed karát 50 ezer forint lesz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat de beers gyémánt Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.