Igor Kolomolszkíj és Gennagyij Bogoljubov 2016 decemberéig az ukrán PrivatBank két fő tulajdonosa volt. A pénzintézetet akkor államosították, arra hivatkozva, hogy fizetésképtelenné vált, mert 5,6 milliárd dolláros (1400 milliárd forintos) lyuk tátong a könyveiben. Hogy miért, arra az ukrán jegybanknak illetve a két oligarchának egészen eltérő magyarázata van.
A Reuters által felgöngyölített, a bank államosítás előtti időszakát bemutató ügy meglehetősen szövevényes. A pénz kiáramlásának módja az volt, hogy a két oligarcha cégei a PrivatBanktól (vagyis az érdekeltségi körükön belül lévő pénzintézettől) vettek fel hitelt, amit látszólag arra használtak, hogy angol cégektől vásároljanak nyersanyagokat és gépeket. A megrendelt termékek azonban soha nem érkeztek meg Ukrajnába, a pénz pedig Cipruson landolt. Mint kiderült, az angol cégek fiktívek voltak, és hiába szólították fel őket később az ukrán hatóságok a fizetésre, ezt értelemszerűen a mai napig nem tették meg.
Amikor a jegybank a PrivatBank átvétele után vizsgálni kezdte az eseteket, egyrészt arra jutott, hogy 2014-ben ezzel a módszerrel az oligarchákhoz köthető 42 cég összesen 1,7 milliárd dollár hitelt utalt ki a köddé vált angol cégekhez, másrészt arra is rájött, hogy a hitelek fedezetéül értéktelen vagyontárgyakat fogadott el a bank.
A PrivatBank könyveiben 91 millió dollárnak megfelelő fedezet szerepelt, a jegybank emberei azonban a vizsgálat során 3,5 millióra értékelték az eszközöket. Egy Kijevtől 600 kilométerre lévő petrolkémiai tárolót például 12 millió dolláros fedezetként tüntettek fel, a jegybank vizsgálói szerint azonban a reális értéke nulla. A Reuters tudósítója el is ment a területre, ahol csak legelésző birkákat talált, a helyiek pedig azt mondták az újságírónak, hogy a tároló már legalább 10-15 éve nem működik.
Kolomolszkíj és Bogoljubov minden vádat tagad, szerintük a felvett kölcsönöket a cégeik visszafizették a banknak, senki nem lopott el semmit, és a PrivatBank kizárólag a jegybank szándékos taktikái miatt jutott a csőd szélére, az állami hátterű manővernek ugyanis szerintük az volt a célja, hogy politikai okokból kihúzzák a két oligarcha alól a bankot.
Pénz
Fontos