Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. július 1. 12:47 Élet, Világ

Melyik országnak van a világon a legjobb egészségügyi rendszere?

Ezekiel Emanuel onkológus, a Pennsylvaniai Egyetem egyik intézetének vezető szaktekintélye, Barack Obama amerikai elnök egykori tanácsadója írt egy könyvet, amelynek a címe megegyezik ennek a cikknek a címével (Which country has the World’s best health care?), és ennek kapcsán a Vox magazin hosszasan elbeszélgetett vele egy podcastban.

Ezra Klein műsorvezető az első kérdéssel rögtön le is akarta lőni a poént, arra akart választ kapni, hogy melyik ország lett az alapos felmérés nyertese. Emanuel természetesen kitérő választ adott, de csak azért, mert egyértelműt nem tud.

Ahogy mondta, ha valakinek például nagyon fontos szempont a szabad orvosválasztás minden szinten, akkor számára Németország, Svájc és Franciaország lehet a legjobb rendszer. Mások azt tartják jónak, ahol a legkevesebb hozzájárulással lehet a legjobb ellátást kapni, ebben az esetben Nagy-Britannia és Kanada vagy Ausztrália közegészségügyi (nem magán-egészségügyi) része emelkedik ki.

Akinek fontos, hogy olcsón jusson gyógyszerhez, annak Emanuel szerint Norvégia, Tajvan vagy Ausztrália a legjobb hely, aki pedig nem szeretne várólistákon rostokolni, annak Svájcot és Németországot emeli ki.

Ha viszont azt kérdezik Emanueltől, hogy melyik országot tartja személyesen a leginkább követendőnek, akkor a szakember megoldása Hollandia. Azt mondja, szerinte Hollandiában van a legjobb egyensúlyban a magán- és az állami biztosítások rendszere. A háziorvosokat külön kiemeli, szerinte ők tényleg jól látják el a belépő szintű feladatokat és nagyon innovatívak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA járvány számai azt mutatják, hogy nem kell annyit orvoshoz járni, amennyit szoktunkVisszaesett mindenfajta orvos-beteg találkozás, de a telemedicina még kezdetleges formában is jobban működik, mint amennyire eddig használta a magyar egészségügy.

Arra a kérdésre, hogy szegényként hol lehet a legjobb ellátást kapni, Emanuel azt mondja, szerinte Nagy-Britannia, Norvégia és talán Ausztrália kiváló, mert ezekben az országokban az alacsony jövedelműek nagy támogatást kapnak. Svájc ebből a szempontból már nem annyira gáláns hely.

A várható élettartam és a hasonló jóléti mutatók javításához Emanuel szerint az egészségügyi rendszer állapota 10-20 százalékban, legjobb esetben 30 százalékban számít. A többi tényező, mint például az oktatás, a munkavállalás, a táplálkozás, a mozgás, a dohányzás elhagyása vagy a közlekedés biztonsága összességében sokkal jobban számít.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉvek óta nem boncoltak ilyen keveset a magyar kórházakban, mint mostMárciusban korábban nem látott szintre esett a kórházakban a betegellátás. A szemészeti, az ortopédiai és a sebészeti ellátás csökkent leginkább, a rákos betegeket viszont kezelték.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ Barack Obama egészségbiztosítás egészségügy Ezekiel Emanuel jólét Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.