Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. június 16. 12:08 Világ

Élesedik a világ egyik legnehezebben megoldható folyami konfliktusa

Kemény hangnemben üzenget egymásnak Etiópia, illetve Egyiptom az előbbi területén épülő hatalmas vízerőmű miatt. Az etióp kormány ugyanis azt tervezi, hogy a következő hetekben elkezdik feltölteni a 70 százalékban kész létesítmény víztározóját, ami értelemszerűen a vízhozam csökkenésével jár a folyam alsóbb szakaszán, ami nem tetszik Egyiptomnak.

Ahogy már az általános iskolában is megtanulhattuk, Egyiptom léte a Nílustól függ. Nem pontosan úgy, mint az ókorban, de a már százmilliós, nagyrészt sivatagos ország napjainkban is kiszolgáltatott a folyónak, egyebek mellett az ivó- és öntözővíz szempontjából. Az Etiópia és Egyiptom között elterülő 42 milliós Szudán is hasonló helyzetben van. Nem csoda, hogy egyik ország kormánya sem lelkesedett, amikor a közel 110 milliós Etiópia elkezdte építeni a Nílus vízhozamának 85 százalékát adó Kék-Níluson a 4,6 milliárd dollárba kerülő, Nagy Etióp Újjászületés Gátjának elkeresztelt, energiatermelésre szolgáló létesítményt.

Egyiptom és Szudán attól tart, hogy az etiópok a vízhozam nagyobb részét fogják felhasználni, mint eddig, így nekik kevesebb jut. Egyiptomi részről korábban háborús fenyegetések is elhangzottak, de a fegyveres konfliktust elkerülendő a felek nemzetközi közvetítéssel évek óta próbálnak megegyezni a víz megosztásáról. Ezek az elmúlt napokban nem sok eredményt hoztak az al-Dzsazíra tudósítása szerint; Egyiptom azzal vádolta Etiópiát, hogy felrúgta a korábbi megállapodásokat, és kész helyzet elé akarja állítani a másik két országot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan tervet találtak ki Afrikában, amitől még a Szovjetunió is visszahőköltSzibéria folyóit nem „fordították meg", Afrikában azonban most valami hasonlóra készülnek.

Az üzengetésből az hámozható ki, hogy az egyiptomiak csak egy olyan megállapodást hajlandóak aláírni, amely a lehetőségekhez képest tartós aszály idején is biztosítja a vízellátást, egy kötelező érvényű vitarendezési folyamat keretében. Az etiópok viszont úgy látják, hogy a korábbi évtizedekre jellemző állapot a gyarmati rendszer örökségeként nem ad elég jogot számukra a víz felhasználására. Februárban az ország el is utasított egy amerikai közvetítéssel létrejött tervezetet, mondván, az túlságosan Egyiptomnak kedvez.

Annyi jó hír legalább van, hogy a felek folytatják a tárgyalásokat, így továbbra is van remény a békés megegyezésre. Afelől persze senkinek sincs kétsége, hogy nehéz lesz kompromisszumot találni, hiszen a folyó mentén fekvő országokban továbbra is gyorsan nő a lakosság száma, az éghajlatváltozás miatt pedig valószínűleg szélsőségesebb lesz a Nílus vízjárása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVeszélybe került Afrika egyik leghíresebb látványosságaAkkora a szárazság a kontinens déli részén, hogy alig van víz a Viktória-vízesésben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Egyiptom Etiópia nílus vízerőmű Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.