Évek óta rossz idők járnak már az Airbus A380-as típusára, de a koronavírus-járvány tovább ritkítja a flottát, és valószínűleg közelebb hozza azt a pillanatot is, amikor eltűnik majd a szolgálatból az „ég királynője”.
Ami biztos, hogy az Air France-KLM szerdán bejelentette, hogy előrehozza kilenc A380-asának kivonását a flottájából, amit eredetileg csak 2022 végén tervezett. Az ehhez kapcsolódó félmilliárd eurós értékcsökkenési leírást az idei második negyedévben ejtik meg, vagyis az Air France óriásaitól már most el kell búcsúzni.
Az Air France csak egy évtizede kezdte üzemeltetni a világ legnagyobb utasszállítóját, idősnek tehát semmiképpen sem lehet nevezni a négy hajtóműves gépeit. A baj az, hogy már a koronavírus-járvány előtt is nehezen lehetett gazdaságosan üzemeltetni az 500 szék körüli befogadóképességgel rendelkező típust, most pedig ez teljesen esélytelen, hiszen a légi személyszállítás iránti igény 2023 előtt valószínűleg nem tér vissza a járvány előtti szintre – írja a Bloomberg.
Jelzésértékű, hogy a vállalat közleménye szerint az A380-asok helyett A350-eseket és Boeing 787-eseket üzemeltet majd az Air France, ha már megteheti a hatósági korlátozások feloldása, illetve a megfelelő szintű utasigény visszatérése után. Mindkét utóbbi típus két hajtóműves, korszerűbb anyagokból épül, mint az A380-as, és a befogadóképessége is jobban passzol az igényekhez.
Mivel az A380-asok végszerelése Franciaországban történik, az Air France döntése szimbolikus, de a típus jövője szempontjából sokkal nagyobb szerepe van az óriásból 115 darabot üzemeltető Emirates lépéseinek. Az amerikai hírügynökség egy másik anyaga szerint a dubaji központú légitársaság egyrészt a flotta egy részének, akár 65 darabnak a nyugdíjazására készül, másrészt próbálja lemondani az utolsó rendelésének nagyobb részét, nyolcból ötöt.
Az Airbus ebbe nem akar belemenni, mert már ezek gyártása is előrehaladott fázisban van – a nem érintett három már kész is –, így ehelyett halasztott fizetést ajánlott az Emirates-nek. A tét nagy, egyezség nélkül ugyanis a légitársaságnak át nem vett gépenként 70 millió dollár kártérítést kellene fizetnie az Airbus számára. (A Bloomberg értesülését egyik vállalat sem kommentálta érdemben.)
A szóban forgó nyolc darabon kívül már csak egyetlen példány van gyártás alatt, a japán ANA légitársaságnak. Az már tavaly eldőlt, hogy ezek átadását követően, jövőre megszűnik a gyártósor. Használni az Emirates az évtized végéig tervezte a típust a járvány előtt, de könnyen lehet, hogy ezt is felül fogja vizsgálni.
Vállalat
Fontos