“Teljes gőzzel előre” – adta ki a jelszót a Bloomberg beszámolója szerint egy Bécsben megrendezett konferencián Remon Vos, egy ipari parkokat fejlesztő társaság vezetője. A kereskedelmi és ipari ingatlanokba már két éve annyi pénz áramlik, mint a 2008-as válság előtt, és a befektetőket láthatóan nem zavarja, hogy a régió politikai kockázatokat is rejt.
A Colliers International ingatlanpiaci tanácsadó adatai szerint Kelet-Európába tavaly is közel annyi tőke, 12,2 milliárd euró érkezett, mint a válság előtti utolsó évben, 2007-ben, ami azt jelzi, hogy stabilizálódott a helyzet. A Bloomberg a bécsi konferencián elhangzottakkal kapcsolatban kiemeli, hogy az olyan politikai bizonytalanságok, mint például a román kormány bukása, a cseh kormányfő elleni bizalmatlansági indítvány vagy az idén esedékes lengyel és magyar választások azért nem izgatják nagyon a befektetőket, mert az átlagosan 5,5 százalékosra becsült várható gazdasági növekedés mindezt elhomályosítja.
Vos értékelése szerint a piacok növekedése szinte független a politikai helyzet alakulásától, így nincs mitől tartani. Dános Pál, a KPMG elemzője is azt mondja, hogy pénz bőségesen van, a piac optimista, és az ingatlannal sokkal nagyobb hozamot lehet elérni, mint a pénzügyi eszközökkel. Különösen addig, amíg az alapkamat a jelenlegihez hasonló alacsonyan szinten marad, a 0,9 százalékhoz képest egy A kategóriás irodaházon 2016-ban 6 százalékos hozamot lehetett elérni. (Ez persze nem garancia, hogy a jövőben is így lesz.)
Érdekes lesz azt is figyelni, hogy az Eurostat milyen számokat fog kihozni a lakossági ingatlanpiacra, az egyes uniós tagállamokban mért árindexet hamarosan közzéteszi a brüsszeli szervezet. A legutóbbi adatgyűjtéskor Magyarország magasan vezette azt a listát, amelyen az áremelkedés mértéke szerint állították sorba az európai országokat.
Vállalat
Fontos