Budapest ismét bekerült a legtöbb turistát vonzó városok toplistájára, méghozzá a 62. hely elérésével. Az Euromonitor felmérése szerint a magyar fővárosba 2018-ban 3,8 millió külföldi látogató érkezett, és ez a szám idén várhatóan 4 millió fölé fog emelkedni, vagyis – hasonlóan az egy évvel korábbi változásokhoz – öt százalék körüli léptékben bővül a budapesti turistaforgalom.
A lista elején többnyire ázsiai városokat találunk: sorrendben Hongkong, Bangkok, London, Makaó és Szingapúr tölti be az első öt pozíciót. A távol-keleti települések túlsúlya egyébként az egész összeállítást jellemzi, a százból 43 város fekszik ebben a térségben, míg az európai városok száma 32. Amerikából 13, a Közel-Keletről és Afrikából pedig összesen 12 település került be.
A leglátogatottabb európai városok között nem meglepő módon olyan hagyományosan közkedvelt úti célok jelennek meg, mint például London, Párizs, Róma, Amszterdam és Barcelona vagy a budapestiek számára örök viszonyítási pontként szolgáló Bécs*Az osztrák főváros a százas lista 37. helyén áll.. E települések azonban egyre inkább visszaesnek a listán, ami az elemzés szerint többek között a terrortámadások és a viszonylag magas árak következménye. Jórészt az is épp a turisták árérzékenységének köszönhető, hogy két török város, Isztambul és Antalya is bekerült az európai top 10-be, miután a török líra súlyosan leértékelődött.
A gyengülő forint Budapestet is segítheti abban, hogy Lisszabont megelőzve, Pekingtől, Szentpétervártól, Brüsszeltől és Jeruzsálemtől pedig épphogy lemaradva helyezkedjen el a lista közepe táján. Igaz, a magyar főváros inkább tartja a helyezését, azaz nem javít, de nem is ront rajta. A régiós országok közül még Csehország és Lengyelország városai képviseltetik magukat a listán, Prága a 22. helyen, Krakkó a 74.-en, Varsó pedig a 83.-on áll.
Érdekes adat, hogy a felmérésben kiemelt száz város bonyolítja a nemzetközi turistaforgalom*Ezt a külföldiekhez köthető beutazások számával méri az Euromonitor, amiből kivonja a nemzetközi munkavállalók és hallgatók határátlépéseit. 47 százalékát. A vizsgálat több mint 400 várost figyelembe véve készült, amelyek közül a kifejezetten a turizmusra épülő tengerparti üdülőhelyeket és síparadicsomokat kihagyták az Euromonitor munkatársai.
Adat
Fontos