A megújuló források felhasználása egyre látványosabban tör előre az energetikában, ez pedig törvényszerűen azt jelenti, hogy az olajipari vállalatok egyre komolyabb kihívások előtt állnak. Több olajipari cég igyekszik diverzifikálni a tevékenységét, például a francia Total felvásárolt egy megújuló energiában utazó céget, a brit-holland Shell egy e-mobilitással foglalkozót, a magyar Mol pedig kávézókkal és műanyaggyártással próbálkozik.
Ezeknél a vállalatoknál merészebb húzással próbál csökkenteni olajfüggőségén az egyik legnagyobb thaiföldi olajfinomító, a Bangchak Corporation. A mintegy 1300 főt foglalkoztató cég többek között műhús előállításával diverzifikálná a tevékenységét.
A Bloombergnek azt mondta a cég vezetője, Chaiwat Kovavisarach, hogy olyan stratégiában gondolkodnak, amelyben egyre nagyobb arányban kap teret a magasabb hozzáadott értékkel rendelkező termékek előállítása a hagyományos alapanyagokkal szemben. A cég leginkább megújuló energiákkal és bioműanyagokkal kezdett el foglalkozni, és ezek tavaly a cég bevételének már 40 százalékát adták.
A bioműanyag egy összefoglaló név, egyaránt takar megújuló alapanyagokból gyártott és biológiai úton lebomló műanyagokat. Az elmúlt időszakban rohamosan terjednek, a Bangchaknál például nemrég még csak 50 százalékos kapacitáson ment a bioműanyagot gyártó részleg, de a kereslet növekedése miatt mára teljes kapacitással működik.
Bár a bioműanyag szemetelés szempontjából valóban előremutatóbb a kőolajalapúnál, mégis számottevő a környezetterhelése. A bioműanyag jellemzően olyan növényekből készül, mint a cukornád vagy a kukorica, ebből adódóan jelentős termőterületre van szükség az előállításához, ami további erdőirtásokhoz vezethet.
A Bangchak mindenesetre több projektet is elindított, hogy minél inkább tágítsa tevékenységi körét, és a jelenleg már gyártott bioműanyagok mellett a tervek szerint növényi alapú húshelyettesítők és kozmetikumok fejlesztésébe kezd bele.
Tech
Fontos