Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. november 18. 15:13 Adat

A pályakezdő férfiaknak nem sok jobb hely van Európában, mint Budapest

Uniós összevetésben is jók az esélyei az elhelyezkedésre a magyar és különösen a budapesti fiataloknak. A témában az Eurostat készített rövid összeállítást, és már az uniós statisztikai hivatal által kiemelt néhány adatból is az látszik, hogy Európa teljesen kettészakadt a fiatalok foglalkoztatottsága szempontjából. Miközben vannak olyan régiók, ahol egy-három évvel tanulmányaik befejezése után a fiatalok több mint 95 százaléka dolgozik, addig egyes térségekben kevesebb mint harmaduk talál csak munkát.

Legalább középfokú végzettségű, 20-34 év közötti fiatalok foglalkoztatottsági aránya, 1-3 évvel a tanulmányaik lezárása után (százalék)

Ezúttal érdekes módon nem a kelet-nyugati, hanem sokkal inkább az észak-déli tengely mentén osztható két részre a kontinens, Magyarország pedig szerencsére most északi országnak számít. A legkilátástalanabb helyzetben a görög és az olasz fiatalok vannak, náluk országosan is csak nagyjából minden második húsz év feletti dolgozik egy-három évvel a tanulmányok lezárása után. Ráadásul az adatokból úgy tűnik, hogy sokat a végzettség sem számít: a legalább középfokú végzettségűek körében is hasonlóan nagy a munkanélküliség.

Összehasonlításképpen, a magasabb végzettségűek körében az elhelyezkedők aránya Németországban 92,1 százalék, Csehországban hajszál híján 90, és Magyarországon is 87,5. Bár a kevésbé iskolázottakat is tartalmazó statisztika ezekben az országokban alacsonyabb foglalkoztatottságot mutat, ötből négy fiatal így is mind a három említett tagállamban el tud helyezkedni három éven belül.

Miközben Görögországban fixen rossz a helyzet, az olaszoknál országon belül is van egy észak-déli törés. Ahogy azt náluk megszokhattuk, északon sokkal kevésbé rossz a helyzet, de például Szicíliában csak minden negyedik fiatal talál munkát, és Basilicatában, illetve Calabriában is a kétharmaduk munkanélküli marad az első három évben.

Ezzel szemben a rekorder régiókban tényleg csak az nem dolgozik, aki nem akar. Az abszolút európai elsőnek számító Alsó-Bajorországban 98,2 százalékos a fiatalok foglalkoztatottsága, de csak egy hajszállal marad el ettől Csehország délnyugati (Ausztriával és Németországgal határos) térsége.

 

A listán pedig kifejezetten előkelő helyen van Budapest, amely a 276 európai régióból a 31. helyen áll. Ha pedig csak a frissen végzett férfiak rangsorát nézzük, akkor a magyar főváros ennél is előrébb jár, a 16. pozícióban található. Nincs azonban Budapesttől jelentősen elmaradva a nyugat-dunántúli régió sem, sőt még a leggyengébben teljesítő észak-alföldi térség is felülmúlja kissé az uniós átlagot.

Itthon ráadásul a trendek is kifejezetten kedvezőek, hiszen 2014 óta több magyar régióban is 10 százalékpontot meghaladó mértékben nőtt a fiatalok foglalkoztatottságának aránya.

 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Budapest EU fiatalok foglalkoztatottsága munkanélküliség régiók Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2025. március 11. 12:57 Adat, Közélet

A korábbinál gyengébb fegyverrel kezdi a harcot a kormány az élelmiszer-infláció ellen

Az ársapkához és az ezt felváltó kötelező akciózás szabályaihoz képest kevésbé torzítja a piacot az árrés 10 százalékosra korlátozása.

Jandó Zoltán
2025. március 10. 11:05 Adat, Vállalat

Most bárki vehet fűnyírót ötmillióért Mészáros Lőrinc exvejétől

Elkezdte árverésre bocsátani az egykor a szombathelyi labdarúgócsapatot működtető Szombathelyi Haladás Kft. megmaradt vagyontárgyait a cég felszámolója.

Vámosi Ágoston
2025. március 6. 14:47 Adat, Vállalat

Megközelítette a magyar járműipari leépítés mértéke a németét tavaly

A magyarországi üzemek is megérzik a német járműipar válságát. További leépítésekre is lehet számítani.

Fontos

Elek Péter
2025. március 11. 15:55 Pénz

Két hónap alatt sikerülhetett földbe döngölnie Trumpnak az amerikai gazdaságot

Münchhausen báró politikai és gazdasági kalandozásai eddig nem azt az eredményt hozták az amerikai tőzsdén, mint amire a beiktatása előtt számítottak.

Torontáli Zoltán
2025. március 11. 06:03 Élet, Vállalat

Az lett a veszte a falusi kisboltosnak, hogy felvette az állami támogatást

Mérgező egyveleg lett az állami ingyenpénzből, az árstopból és a rezsicsökkentésből, vagyis a sorozatos állami piactorzításból.

Jandó Zoltán
2025. március 10. 16:32 Világ

Néhány hete még földgáz jött ott, ahol most orosz katonák

Az orosz csapatok azon a gázvezetéken keresztül támadtak a kurszki régióban, amelyen néhány héttel ezelőtt még Magyarország felé szállítottak gázt.