Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. szeptember 19. 16:39 Világ

A 2008-as válság óta nem volt ennyire pesszimista az OECD

Szinte az összes jelentősebb gazdaság esetében lerontotta a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), ami a csütörtökön közzétett gazdasági kitekintésében “egyre törékenyebbnek és bizonytalannak” írta le a világgazdasági kilátásokat.

A szervezet szerint egyre több az arra vonatkozó bizonyíték, hogy a kereskedelmi háborúnak komolyabb negatív következményei vannak, mint amire számítani lehetett. Az OECD szerint ezért abba kellene hagyni az egyoldalú vámemeléseket.

2019-ben már csak 2,9 százalékos növekedést vár a világgazdaságtól a szervezet, ami 0,3 százalékponttal alacsonyabb a korábbi várakozásnál, és egyben a leggyengébb teljesítmény a 2008-as gazdasági válság óta.

A nagy világgazdasági régiók esetében egytől egyig lassulást jelez a szervezet, az Egyesült Államok növekedése a 2019-es 1 százalékról 0,9-re, Kínáé 6,1-ről 5,7-re, az eurózónáé pedig 1,9 százalékról majdnem lefeleződik 0,9 százalékra 2020-ban az előrejelzés alapján. A májusi becslést egyébként mindhárom régiónál lefele módosította a szervezet.

Az OECD elemzői attól tartanak, hogy a feldolgozóipar gyengélkedése előbb utóbb begyűrűzik a szolgáltató szektorba és a lakossági fogyasztást is visszahúzza majd,

ami miatt a következő pár évben alacsony növekedési pályára áll a világgazdaság.

A becsléshez képest ráadásul komoly lefelé mutató kockázatok is vannak, ugyanis az előrejelzés azzal számol például, hogy az Egyesült Királyság rendezetten fog kilépni az EU-ból. Ebben az esetben a szervezet 0,9 százalékos növekedésre számít 2020-ban, csakhogy rendezetlen kilépés esetén az OECD szerint az Egyesült Királyság gazdasága recesszióba fordulna, aminek a globális növekedésre is negatív hatása lenne. Szintén lefele mutató kockázat az amerikai-kínai kereskedelmi háború eldurvulása.

Az OECD egyébként megdicsérte a jegybankokat, amiért az elmúlt időszakban elkezdtek lazítani a monetáris politikájukon. Ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy az eurózónában és Japánban a jegybank lehetőségei erősen korlátozottak. Ezért azokban az országokban, ahol nem túl magas az államadósság, alacsony a költségvetési hiány és a beruházási szint, a szervezet szerint érdemes lenne a gazdaságpolitikusoknak kicsit elengedni a költségvetési hiányt.

A Magyarországra vonatkozó előrejelzésén a szervezet nem változtatott, 2019-re továbbra is 3,9; jövőre pedig 3 százalékos növekedést becsülnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMotor nélkül is tovább száguld a magyar gazdaságNem a feldolgozóipari export hajtja már Magyarországot, de attól még megyünk tovább.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ előrejelzés gazdasági növekedés oecd Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.