Az egyre inkább fenyegetett növény- és állatvilág érdekében 1999-ben egy jelentősnek szánt környezetvédelmi törvényt hoztak meg Ausztráliában. A biodiverzitásra a legnagyobb veszélyt az erdőirtás és a legelők létesítése jelentette, és az ennek a gyakorlatnak a korlátozását célzó törvényt az akkori kormány egyik fontos hagyatékának tekintették.
Az újonnan meghozott törvény értelmében minden olyan tevékenységre, amely az élőhelyek veszélyeztetésével járhat, engedélyt kell kérni a szövetségi kormányzattól.
Egy vasárnap publikált kutatás szerint azonban a törvény egyáltalán nem érte el a célját. A tíz kutató által elkészített tanulmány azt állítja műholdas felvételekre hivatkozva, hogy a törvény életbe lépése óta 77 ezer négyzetkilométernyi olyan területet tisztítottak meg, ahol veszélyeztetett fajok éltek. Ez közel akkora, mint a 93 ezer négyzetkilométeres Magyarország.
A kutatás szerint az Ausztráliában élő fenyegetett állat- és növényfajok 85 százalékának szűkült az élőhelye. Az egyik legsúlyosabb érintett faj az ország ikonikus erszényese, a koala. A törvény elbukását az jelzi egyértelműen, hogy a kiirtott területek 93 százalékát egyáltalán nem jelentették a kormányzat felé.
Ráadásul úgy ilyen magas a be nem jelentett irtások aránya, hogy nagyot nem kockáztatott volna senki az engedélykéréssel. Az igénylések 99 százalékát ugyanis jóváhagyták, bár esetenként feltételekkel. A kérvényezők mindössze 1,3 százaléka érkezett az agrárszektorból, miközben a legtöbb erdőirtás a legelők létrehozásához kötődik.
Ausztrália területe közel kétszerese az Európai Unióénak, lakossága azonban mindössze 25 millió. Ennek ellenére rengeteg állatfaj halt ki az elmúlt évszázadokban a kontinensen: a világban 1500 óta kihalt emlősfajok 35 százaléka élt Ausztráliában. Az előző parlamenti választás is azt jelzi, hogy az ausztrálok többsége számára a környezetvédelem másodlagos.
Világ
Fontos