Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. augusztus 22. 12:37 Világ

Elkaszálták saját rakétavédelmi fejlesztésüket az amerikaiak

Szokatlan módon felbontotta az amerikai védelmi minisztérium a Boeinggal kötött egymilliárd dolláros szerződését, amely a rakétavédelmi rendszer továbbfejlesztésére irányult. A döntés okaként az illetékes rakétavédelmi ügynökség arra hivatkozott, hogy a hangzatos Redesigned Kill Vehicle (újratervezett pusztító eszköz) névre hallgató projekt lényegi része, a robbanófej gyártója tervezési és gyártási problémákkal küszködött, ami a költségek elszállásához vezetett.

A szárazföldi és tengeri telepítésű rakétákra, felderítő és kommunikációs rendszerekre alapozott, 180 milliárd dollárból kiépített amerikai rakétavédelmi rendszert 2004-ben nyilvánították működőképesnek az olyan korlátozott csapásmérő képességű „haramia államok” fenyegetésével szemben, mint Irán és Észak-Korea. Esetenként azonban problémák adódtak a rendszer megbízhatóságával, a teszteken nem sikerült minden célpontot eltalálni.

Már csak ezért is folyamatosan igyekeztek javítani a képességein, ennek keretében kötött szerződést a Pentagon 2017 májusában a Boeinggal. A robbanófejen – amelynek el kell pusztítania az ellenséges rakétákat – alvállalkozóként a Raytheon dolgozott.

„Átvilágítás után úgy döntöttünk, hogy az eddigi fejlesztési irány nem vezet sehova”

– fogalmazott egy közleményben Michael Griffin kutatás-fejlesztésért felelős védelmi miniszterhelyettes. A minisztérium azt tervezi, hogy új tendert ír ki a további fejlesztésekre – adta hírül a Bloomberg.

A döntés nem volt teljesen váratlan, mert májusban a Pentagon a csalódást okozó teszteredmények után a munka felfüggesztésére szólította fel a Boeingot. Ezt követte az említett átvilágítás. Közben június elején az amerikai szövetségi költségvetést ellenőrző intézmény (Government Accountability Office) azt állapította meg, hogy a fejlesztési projekt 600 millió dollárral lépheti túl a tervezett keretet a tervezési, minőségbiztosítási és gyártási problémák miatt.

A jelentés arra is kitért, hogy a tervezettnél lassabban megy a tervezett lengyelországi rakétabázis megvalósítása építési problémák miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyelőre használhatatlan a valaha megépített legdrágább hadihajó13 milliárd dollárba került az amerikai Ford repülőgép-hordozó, de átadása után másfél évvel több nélkülözhetetlen rendszer még mindig nem működik rajta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Boeing pentagon rakétavédelmi rendszer raytheon Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.