Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. augusztus 12. 13:53 Élet

Több mint egymillió ember tűnt el a színházakból, miután megszűnt a kultúr-tao

A színházak finanszírozását alapvetően meghatározó tao-rendszer 2009-es bevezetése után szárnyalni kezdett a színházak látogatottsága, legalábbis a statisztikák szerint. Az elmúlt hatvan évben példa nélküli volt ez a meredek növekedés.

 

Közel húsz év stagnálása után 2010 és 2017 között közel duplájára nőtt a színházlátogatások száma. A tavalyelőtti 8,4 millió látogatás kiemelkedően a legmagasabb az 1960 óta vezetett statisztikában. Tavalyi tusványosi beszédében Orbán Viktor az általa kiépített rendszer stabilizálódására hozta fel példaként a színházlátogatások látványos emelkedését.

A tao-rendszert eltörlését tavaly az utolsó negyedévben, október végén jelentette be a kormányzat, a színházlátogatások száma pedig máris látványosan esett. Tavaly közel 1,3 millió ember tűnt el a színházakból 2017-hez képest, amely több mint 15 százalékos csökkenést jelent. Ez igazolni látszik azokat az általam korábban megkérdezett színházi vezetőket, akik szerint az elmúlt évek jelentős nézőszám-emelkedésében a legnagyobb szerepet a fiktív előadások vagy nézők játsszák.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszaélések ellen hirdetett harcot a kormány, leszámolás lett belőleHiába ígérte a kormány, hogy a nem csaló színházak nem járnak rosszul a tao-rendszer megszüntetésével, durván bezuhant a legtöbb független színház állami támogatása.

A kulturális tao-rendszer valóban hatalmas lehetőséget jelentett a közérdeknek megfelelően működő színházak számára. A csaló társulatok azonban olyan mértékben kezdték el kihasználni a rendszer gyengeségeit, például az ellenőrzés lényegében teljes hiányát, hogy a kormányzat a rendszer beszántása mellett döntött a visszaélésekre hivatkozva.

Ennek egyelőre az az eredménye, hogy valóban összeomlottak kamuszínházak, viszont az ígéretekkel szemben egy bizonytalan és diszkriminatív finanszírozási rendszer körvonalazódik, ahol az átláthatatlan támogatási szempontok mögött ideológiai szempontok is felsejlenek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet kultúra színház tao Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.